خودآموز ویزای تحصیلی

چگونه میتوان برای پزشکی و دندان پزشکی در آلمان تحصیل کرد؟

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلات در جهان ، مکانی ایده آل برای تحصیل در رشته پزشکی است ، که آموزش با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه را ارائه می دهد.

32 دانشگاه آلمان در آخرین رتبه بندی QS World University by Subject for Medicine قرار دارند ، به این معنی که بسته به نوع تجربه دانشگاهی که دارید ، گزینه های زیادی وجود دارد. آلمان انتخاب گسترده ای از دانشگاه های درجه یک را به دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهد.

۰۲۱۲۸۴۲۴۴۱۳

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلات در جهان ، مکانی ایده آل برای تحصیل در رشته پزشکی است ، که آموزش با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه را ارائه می دهد.

32 دانشگاه آلمان در آخرین رتبه بندی QS World University by Subject for Medicine قرار دارند ، به این معنی که بسته به نوع تجربه دانشگاهی که دارید ، گزینه های زیادی وجود دارد.

 آلمان انتخاب گسترده ای از دانشگاه های درجه یک را به دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهد. در این میان دانشگاه های بزرگ و کوچکی مانند مونیخ یا برلین یا گرایفسوالد و اسن برای انتخاب وجود دارند. 

مدارس قدیمی مانند هایدلبرگ و گوتینگن و موسسات جدیدتر مانند دوسلدورف و رگنسبورگ نیز برای تحصیل در این رشته ها آماده هستند.

 بدون تردید ، تنوع بسیار زیادی در دانشگاه های آلمان در این رشته های موجود است که حتی با وجود این همه  تنوع میتوان ادعا نمود تمامی این دانشگاه ها دارای سطح بالایی از آموزش هستند. 

در مجموع 35 دانشگاه در آلمان مدرک پزشکی ارائه می دهند. 30 دانشگاه نیز دانشکده های دندانپزشکی دارند.

چرا باید در رشته پزشکی آلمان تحصیل کنم؟

مزایای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان چیست؟

 • آلمان در زمینه مراقبت های بهداشتی پیشتاز است
 • تجهیزات پیشرفته
 • از دانشجویان بین المللی پشتیبانی می کند
 • آموزش مراقبت و تحقیق از بیمار
 • فرصتهای تحقیق پس از اتمام دوره پزشکی
 • مفاهیم جدید درمانی و شبیه سازی با استفاده از عروسک ها
 • استاندارد آموزش بالا با معاینه دولتی مهر و موم کیفیت است
 • کمبود پزشک در آلمان
 • فرصت کار و اقامت در آلمان پس از اتمام تحصیلات خود در پزشکی

تصمیم برای تحصیل در آلمان همیشه انتخاب صحیحی است. خواه در نهایت تصمیم بگیرید که در رشته پزشکی یا دندانپزشکی تحصیل کنید .

ساختار تحصیل در پزشکی در آلمان

دوره های آموزش پزشکی حداقل شش سال و سه ماه طول می کشد و با آزمون دولتی (Ärztliche Prüfung) خاتمه می یابد. این آزمون (در صورت قبولی) منجر به مجوز رسمی شما برای تمرین پزشکی (تأیید) می شود.

در مراحل زیر تحصیلات پزشکی خود را به پایان خواهید رساند:

 1. مرحله 1: مرحله پیش بالینی

این مرحله چهار ترم (دو سال) است و شما را با اصول اصلی علوم طبیعی(فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی)  و مبانی پزشکی (فیزیولوژی ، بیوشیمی ، آناتومی)  آشنا می کند. این مرحله با اولین آزمون مجوز پزشکی به پایان می رسد.

 1. مرحله 2: مرحله بالینی

این مرحله اصلی تحصیل (شش ترم – سه سال) متشکل از موضوعات اصلی است که در سخنرانی ها ، دوره های عملی ، کارآموزی و سمینارها تدریس می شود.

 1. مرحله 3: سال عملی

به دنبال آن یک دوره آموزش عملی 48 هفته ای در یک کلینیک یا بیمارستان ، معروف به “سال عملی” ، با تمرکز بر جراحی ، طب داخلی و موضوعی انتخاب شده توسط دانشجو انجام می شود. این مرحله تجربه کاری را فراهم می کند تا شما را برای حرفه آینده خود آماده کند.

 1. آزمون دولتی

آخرین مرحله برای تکمیل مدرک پزشکی خود در آلمان قبولی در آزمون دولتی ، یک آزمون استاندارد ملی است. پس از گذراندن آزمون و گرفتن مدرک ، می توانید برای مجوز پزشکی خود (Approbation) درخواست دهید و به عنوان یک پزشک معتبر شروع به کار کنید.

دانشجو در این مرحله می تواند با آموزش برای متخصص شدن تحصیلات خود را دنبال کند. به عنوان مثال ، در چشم پزشکی ، جراحی یا مغز و اعصاب. بسته به تخصص ، این مدت ممکن است بین چهار تا شش سال طول بکشد و با معاینه تخصصی که توسط انجمن پزشکی انجام می شود ، پایان می یابد.

برای شغل دندانپزشکی در آلمان ، دانشجوی احتمالی باید یک دوره منظم تحصیل را که ده ترم طول می کشد ، به اضافه شش ماه اضافی بگذراند.

 پس از یک مرحله پنج ترمی پیش بالینی ، که بر علوم طبیعی ، پزشکی و مواد دندانپزشکی متمرکز است ، دانشجو باید آزمون دندانپزشکی مقدماتی خود را با موفقیت به پایان برساند.

 پس از آن ، پنج ترم دیگر مطالعه بالینی ، شامل سخنرانی ها ، سمینارها و آموزش های عملی ، برای تکمیل بیشتر دانش پزشکی و مهارت های دندانپزشکی دانشجو دنبال می شود.

 با اتمام موفقیت آمیز دومین آزمون دندانپزشکی که توسط دولت انجام می شود ، مدرک دندانپزشکی اعطا می شود. این دوره ها ممکن است با تحصیل بیشتر در تخصص جراحی دهان ، ارتودنسی یا بهداشت عمومی همراه باشد که می تواند بین سه تا چهار سال طول بکشد.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

همانطور که گفته شد ، برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان باید نمره ی بالایی در آزمون هایی مانند TestDaF یا DSH کسب نمایید.

اگر مهارت های زبانی شما هنوز به مرحله بالایی نرسیده است ، نگران نباشید: می توانید در دوره آلمانی قبل از تحصیل ثبت نام کنید تا مهارت های زبان خود را به سطح لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان برسانید. همچنین به موارد زیر احتیاج دارید:

 • مدرک ورود به دانشگاه / گواهی اتمام تحصیلات متوسطه شما. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید صلاحیت مدارک خود را بررسی کنند. و اگر مدارک تحصیلی شما معادل مدارک آلمانی نباشد ، ممکن است لازم باشد در یک دوره Studienkolleg (یک دوره آمادگی یک ساله) شرکت کرده و در Feststellungsprüfungexam شرکت نمایید.
 • دانش قوی انگلیسی ، به منظور درک ادبیات تخصصی. همچنین دانستن زبان لاتین بسیار مفید است اما ضروری نیست.
 • دانش گسترده دبیرستان در مورد زیست شناسی ، شیمی و فیزیک.
 • توانایی کنار آمدن با استرس به دلیل اینکه برنامه های پزشکی اغلب وقت گیر و فشرده هستند و در هر هفته حداکثر 25-30 ساعت کلاس اجباری دارید.
 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیاز به ویزای دانشجویی و اجازه اقامت دارند.
 • بعضی از دانشگاه ها ممکن است دانشجویان غیر اتحادیه اروپا را نیز ملزم به ارائه نتایج آزمون TestAS کنند ، در حالی که آزمون مطالعات پزشکی (TMS) داوطلبانه است اما با نشان دادن توانایی علمی شما می تواند به شما در مقایسه با سایر داوطلبان برتری دهد.

دانشگاه های دارای رتبه برتر برای تحصیل پزشکی

تحصیل در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی فقط در دانشگاه های دولتی آلمان ارائه می شود. دانشگاه های دولتی آلمان از دیرباز ارائه بهترین آموزش و آموزش را به دانشجویان داخلی و بین المللی به طور یکسان انجام می دهند و اکثر دانشگاه ها دارای قرن ها قدمت و دارای رتبه بالایی در سراسر جهان هستند. برخی از دانشگاه های دولتی دارای رتبه بندی برتر برای تحصیل پزشکی در آلمان به شرح زیر است:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه پزشکی Charite
 • دانشگاه گوته Frankfurt am Main
 • دانشگاه گوتینگن
 • Universität zu Koln
 • MH هانوفر
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه لایپزیگ
 • دانشگاه وورزبورگ

شهریه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان در دانشگاه های دولتی هیچ هزینه تحصیل و شهریه ای ندارد. آنچه برای تحصیل پزشکی پرداخت می کنید تنها کمک هزینه ترم است که از 200-300 یورو در هر ترم متغیر است. 

دانشگاه های ایالت بادن وورتمبرگ برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه 1500 یورو در هر ترم دریافت می کنند.

مسیر تحصیل در رشته پزشکی در آلمان برای ایرانیان

دانشجویان خارجی به خصوص ایرانیانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در آلمان را دارند میتوانند از دو طریق در این رشته تحصیل نمایند:

1-قبولی در یکی از رشته های پزشکی در کنکور ایران و اخذ مدرک لیسانس: از شرایط این روش داشتن سطح بالایی از مهارت زبان آلمانی (c1) است و داشتن معدل بالای 18

در این صورت نیازی به گذراندن دوره در کالج پزشکی آلمان و آزمون ورودی نخواهید داشت.

2- روش دوم اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی مختص افرادی است که مدرک پزشکی ندارند که این افراد باید دارای زبان آلمانی در سطح (b2) باشند و پس از ورود به کالج پزشکی و تحصیل به مدت یک سال در این کالج و گذراندن آزمون ورودی میتوانند وارد دروس اصلی شوند.

 

مراحل اخذ مدرک پزشکی را در آلمان

 1. زبان آلمانی سطح B1 یا B2را کامل کنید و
 2. درخواست پذیرش از دانشگاه پس از قبولی در آزمون زبان آلمانی
 3. درخواست ویزا پس از اخذ نامه پذیرش
 4. درخواست افتتاح حساب مسدود شده و نامه اعتراض بدون درخواست ویزا
 5. هزینه زندگی سال اول خود را (10500 یورو) به حساب مسدود شده خود انتقال دهید.
 6. بیمه سفر خود را دریافت کنید و ویزای خود را از سفارت آلمان بگیرید.
 7. برای سفر به آلمان برنامه ریزی کنید.
 8. در صورت عدم داشتن مدرک پزشکی در کشور مبدا خود در دوره بنیادی پزشکی یا دندان پزشکی یا داورسازی شرکت کنید و آزمون ورودی پزشکی را با موفقیت بگذرانید.
 9. در صورتی که نمی توانید آزمون ورودی را بگذرانید ، در دوره زبان آلمانی در آلمان ثبت نام کنید و مهارت زبانی خود را افزایش داده و پس از 3-4 ماه آزمون ورودی دوره پایه را دوباره انجام دهید.
 10. تحصیلات دوره پایه خود را به دنبال تحصیل در پزشکی در دانشگاه مورد نظر خود به پایان برسانید.

برای تحصیل پزشکی در آلمان چقدر زمان لازم است؟

برای تکمیل تحصیلات پزشکی خود در آلمان از جمله مدت زمان لازم برای یادگیری زبان آلمانی و دوره های پایه ، کم و بیش 7.5 تا 8 سال طول می کشد.

دوره زبان آلمانی: 6-8 ماه

دوره بنیادین Studienkolleg  یک سال

مرحله پیش بالینی: 2 سال

مرحله بالینی: 3 سال

کارآموزیPraktikum  یک سال

آیا می توانم پس از اتمام مدرک پزشکی در آلمان کار کنم؟

پس از اتمام تحصیلات پزشکی در آلمان می توانید به عنوان پزشک کار کرده و برای EU Blue card اقدام کنید. 

دانشجویانی که تحصیلات پزشکی خود را از دانشگاهی در آلمان به پایان می رسانند می توانند برای کارت آبی EU درخواست کنند که به آنها اجازه می دهد تا زمانی که بخواهند در آلمان بمانند و کار کنند. همچنین اخذ تابعیت آلمان به راحتی برای فارغ التحصیلان پزشکی امکان پذیر است.

“تأییدیه” مجوز پزشکی صادر شده توسط دولت آلمان است که به پزشکان اجازه می دهد در حرفه خود کار کنند. این اعتبار در سراسر آلمان معتبر است و تا آخر عمر اعتبار دارد.

نیازهای مختلفی برای بدست آوردن آن وجود دارد. برای شروع ، پزشکان خارجی قبل از اقدام باید یک پیشنهاد شغلی مشخص داشته باشند. شما همچنین به زبان آلمانی در سطح C1 نیاز دارید و هرگونه مدرک تحصیلی خارج از کشور باید معادل مدارک با آلمانی تلقی شود.

 اگر پیشنهاد شغلی مشخصی دارید ، می توانید با درخواست “Berufserlaubnis” (پروانه پزشکی موقت) شروع کنید. این اجازه می دهد تا شما در آلمان کار کنید در حالی که صلاحیت شما برای تأیید توسط مقامات بررسی می شود.

با استفاده از “Approbation” یا “Berufserlaubnis” می توانید شروع به کار کنید – یا فقط به عنوان یک رزیدنت پزشکی ، یا با کار و مطالعه همزمان تخصص پزشکی خود را ادامه دهید. 

این بسته به تخصص ممکن است چندین سال طول بکشد ، اما در این مدت می توانید درآمد کسب کنید. این فرآیند منجر به عنوان آلمانی “Facharzt” یا متخصص پزشکی می شود.

همین حالا شروع کنید!

برای شروع مشاوره و تشکیل پرونده فقط کافی‌ست فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالی دارید؟

سئوالات متداول در همین صفحه را بخوانید، همچنین مشاوران ما منتظر تماس شما هستند.

۰۲۱-۲۸۴۲۴۴۱۳