مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کانادا 2021

آماده شدن برای آینده می تواند مرحله ترسناک و مهیجی از زندگی شما باشد. گزینه ها و راه های زیادی برای انتخاب وجود دارد! برای گسترش افق دید خود و تجربه چیز جدید ، بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند در خارج از کشور تحصیل کنند.وقتی به فکر تحصیل در خارج از کشور می افتید ، چه عواملی را برای رسیدن به اهدافتان مهم میدانید؟ مدارک با کیفیت و معتبر بین المللی ، تحصیلات مقرون به صرفه ، مقصد ایمن برای تحصیل و یک محیط پذیرا و چند فرهنگی – شما می توانید این موارد و صدها موارد دیگر را در کشور کانادا پیدا کنید. کانادا 21 دانشگاه از 500 دانشگاه برتر جهان و 32 دانشگاه از 1000 دانشگاه برتر را در خود جای داده است. در سال 2018 ، کانادا محل زندگی 572،415 محصل و دانشجوی خارجی بود.کانادا برخی از بهترین برنامه های مطالعاتی جهان را ارائه می دهد و برخی از امکانات تحقیقاتی و موسسات دانشگاهی برجسته در جهان را میتوانید در این کشور بیابید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند تهیه ی شرایط مختلفی است که برای شرکت در دوره ها ارائه شده است.داوطلبان همچنین باید تجزیه و تحلیل دقیق قوانین و مقررات مربوط به روند درخواست اجازه تحصیل در کانادا را انجام دهند.

 به یاد داشته باشید شما باید از یکی از دانشگاه های معتبر و مورد تایید دولت کانادا نسبت به اخذ پذیرش اقدام کنید.این دانشگاه ها و موسسات آموزشی تحت عنوان « دانشگاه های شناخته شده یا  recognized schools» معرفی میشوند.

در حالت ایده آل ، شما باید حداقل یک سال قبل برای اجازه تحصیل در کانادا برنامه ریزی کنید.

 شرایط مشترک برای همه دانشگاه ها و موسسات شامل گذرنامه به روز شده ، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه همراه با اثبات قبولی در آزمونهای زبان تجویز شده با حداقل نمرات و اثبات اینکه شما می توانید تحصیل خود و همچنین هزینه زندگی در کشور کانادا را تأمین کنید، وجود دارد.البته ممکن است الزامات بین استانها متفاوت باشد ، به همین دلیل این مرحله باید به روشی دقیق و منظم انجام شود.

مرحله 2: رشته و دانشگاه خود را انتخاب کنید

اولین قدم برای انتخاب یک موسسه ، تعیین وضعیت آن به عنوان یک موسسه یادگیری تعیین شده است. همانطور که در متن بالا گفته شد فقط DLI ها می توانند دانشجویان خارجی را پذیرش کنند.

هنگام اقدام برای تحصیل در کانادا ، باید یک دوره اصلی خاص را به پایان برسانید. تنظیمات دانشگاهی کانادا نسبت به تغییر دوره ها انعطاف پذیر است ، اگرچه بهتر است گزینه های خود را از قبل با هم مقایسه کنید و رشته ای را انتخاب کنید که واقعاً علاقه مند به ادامه آن هستید.

مرحله 3: در آزمون مهارت زبان شرکت کنید

برای ورود موفقیت آمیز به کانادا ، هر دانشجوی بین المللی باید مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسه ثابت کند. IELTS با داشتن برخی از موسسات نمره آزمون کمبریج انگلیسی: Advanced یا TOEFL ، آزمون ارجحیت در مهارت انگلیسی است.

برای زبان فرانسه ، می توانید DALF ، DELF یا TCF را انتخاب کنید ، اگرچه آزمون TEF رایج ترین گزینه است.

آزمون را انتخاب کنید ، هزینه آن را پرداخت کنید و تاریخ های خود را از قبل رزرو کنید. البته ، شما باید مهارت های زبان خود را تقویت کنید تا اطمینان حاصل کنید که در امتحان نمره خوبی را کسب میکنید.

مرحله 4: برای دانشگاه ها اقدام کنید

اکنون وقت آن است که با لیست کوتاهی که از دانشگاه های مورد علاقه خود تهیه کردید،تماس بگیرید. بهتر است به صورت رندمی و تصادفی دانگاه را انتخاب نکنید گزینه های خود را مقایسه کنید ، دوره و موسسه مورد نظر خود را مشخص کنید و یک یا دو گزینه را به عنوان گزینه پشتیبان انتخاب کنید.

هنگام پر کردن فرم درخواست ، مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعات دقیقی را با شواهد مستند ارائه می کنید. هنگامی که این کار انجام شد ، زمان آن فرا رسیده است که منتظر بمانید تا پذیرش خود را دریافت کنید.

مرحله 5: برای مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید

اکنون که پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کردید ، زمان آن فرا رسیده است که برای مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید. می توانید بصورت آنلاین اقدام کنید یا به مرکز درخواست ویزا در محل خود مراجعه کنید.

 درخواست شما باید همراه با نامه پذیرش دریافت شده در مرحله قبلی ، گذرنامه و سایر مدارک مستند شما باشد که دارای بودجه کافی برای تحصیل در کانادا هستید.

اگر از موسساتی در استان کبک اقدام کرده باشید ، به همراه نامه پذیرش ، (“Certificat d’acceptation du Québec”CAQ) را نیز دریافت خواهید کرد. حتماً این سند را در برنامه مجوز تحصیل خود قرار دهید.

مرحله 6: زمان سفر

پس از پردازش درخواست و انجام مصاحبه ، در صورت لزوم ، افسر مهاجرت در مورد درخواست اجازه تحصیل شما تصمیم می گیرد.

 در صورت پذیرش ، اکنون زمان آن است که برنامه ریزی سفر خود به کانادا را شروع کنید.

اجازه شما یک تاریخ شروع دارد ، یعنی تاریخی که مجوز از آن زمان شروع می شود. به خاطر داشته باشید که قبل از این تاریخ اجازه ورود به کانادا را ندارید. برای این کار برنامه ریزی کنید.

مرحله 7: زمان تحصیل در کانادا

قبل از اجازه ورود به کانادا ، افسر مهاجرت مجوز و سایر مدارک شما را در بندر ورودی تأیید می کند. این مرحله نهایی تشریفات مهاجرت است و اکنون می توانید بر شروع سفر خود به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا تمرکز کنید.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا 2021

هر ساله بیش از 130،000 دانشجوی بین المللی تحصیل در دانشگاههای کانادا را انتخاب می کنند. کانادا علاوه بر یک سیستم آموزشی با کیفیت ، امکانات بیشمار و فرهنگ سرزنده ای را نیز فراهم می کند.

 تحقیقات ، انتشارات علمی و همکاری های بین المللی سه جنبه اصلی است که کانادا و موسسات دانشگاهی آن بر آنها تمرکز دارند.اما گرفتن ویزای دانشجویی ، که به آن مجوز تحصیل در کانادا نیز می گویند ، چقدر دشوار است؟

برای تحصیل در کانادا ، باید مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کنید که به عنوان ویزای دانشجویی کانادا برای مدت اقامت شما عمل می کند. اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر طول بکشد ، به مجوز تحصیل در کانادا نیازی نخواهید داشت.

 با این حال ، ممکن است بخواهید به هر حال برای اجازه تحصیل درخواست دهید. نکته مهم دیگر این که اگر تصمیم گرفتید که در یک برنامه دیگر ادامه تحصیل دهید و رشته تحصیلی خود را تغییر دهید ، باید برای درخواست مجوز تحصیل از طریق دفتر ویزا کانادا خارج از این کشور اقدام نمایید.

پس از داشتن مجوز تحصیل در کانادا ، در صورت تصمیم به ادامه تحصیل می توانید از داخل کانادا درخواست تجدید کنید.

 برای دانشجویان تمام وقت که در یک موسسه آموزش عالی معتبر ثبت نام کرده اند ، اجازه تحصیل همچنین به شما امکان می دهد تا به صورت نیمه وقت در دانشگاه کار کنید. همچنین ممکن است بتوانید در خارج از دانشگاه به عنوان تعاونی یا کارآموز کار و پس از فارغ التحصیلی به عنوان یک مقیم دائم در کانادا اقامت داشته باشید.

نحوه دریافت مجوز تحصیل در کانادا

شما می توانید مجوز تحصیل در کانادا را به صورت آنلاین یا از طریق اپلیکیشن کاغذی که می توانید از وب سایت Citizenship and Immigration Canada (CIC) دریافت کنید ، درخواست دهید.ارسال اپلیکیشن به صورت کاغذی معمولاً دو برابر بیشتر طول می کشد ، بنابراین همیشه توصیه می شود که زمان پردازش را از قبل بررسی کنید.

برای درخواست آنلاین ، به کارت اعتباری و توانایی ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد پشتیبان (مانند استفاده از اسکنر یا دوربین) نیاز دارید. دفتر ویزا در کشور شما دستورالعمل های خاصی را در مورد مدارک موردنیاز ارائه می دهد. این ممکن است بسته به موقعیت مکانی شما متفاوت باشد. اگر به کمک نیاز دارید ، می توانید از نزدیکترین مرکز درخواست ویزا (VAC) خود کمک بگیرید و یا با وکیل خود در موسسه جی سی آی تماس بگیرید.

برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا این روند را دنبال کنید:

در مرحله اول ، شما باید یک نامه پذیرش استاندارد از یک دانشگاه آموزش عالی معتبر دریافت کنید. دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند نیز باید از دولت کبک برای دریافت گواهی قبولی ، معروف به CAQ اقدام کنند.

 قبل از درخواست مجوز تحصیل باید این مورد را کسب کنید. می توانید CAQ را بصورت آنلاین ، با چاپ فرم یا درخواست فرم کاغذی از دانشگاه خود دریافت کنید.

مرحله بعدی دریافت مجوز تحصیل در کانادا یا همان استادی پرمیت میباشد. 

مجوز تحصیل سندی است که دولت کانادا برای دانشجویان خارجی صادر می کند و به اتباع خارجی اجازه می دهد در موسسات یادگیری تعیین شده (DLI) در کانادا تحصیل کنند. اکثر اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل نیاز دارند.

 قبل از اقدام به ثبت، از کامل بودن اسناد و مدارک مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنید. شما باید قبل از سفر به کانادا برای دریافت مجوز تحصیل خود اقدام نمایید.

اجازه تحصیل شما ویزا نیست و به شما اجازه ورود به کانادا را نمی دهد. همچنین ممکن است به ویزای بازدید کننده یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) نیاز داشته باشید.

تماس با مشاوران

مشاوره تخصصی بگیرید

 

چه مدت می توانید با اجازه تحصیل در کانادا اقامت داشته باشید؟

مجوز تحصیل معمولاً برای مدت زمان برنامه تحصیلی شما ، به اضافه 90 روز اضافی معتبر است. این 90 روز به شما اجازه می دهد تا برای ترک کانادا آماده شوید یا برای تمدید اقامت خود اقدام کنید.

 1. اگر دوره های پیش نیاز را می گذرانید:

اگر دانشگاه شما از شما بخواهد قبل از پذیرفتن شما در برنامه اصلی ، دوره هایی را بگذرانید (شما پذیرش مشروط را دارید) ، اجازه تحصیل شما برای مدت آن دوره ها به اضافه 1 سال معتبر خواهد بود. هنگامی که برنامه اصلی را شروع کردید ، باید تمدید اقامت خود را به عنوان دانشجو درخواست دهید.(همچنین بخوانید ” نحوه درخواست برای تمدید اقامت تحصیلی”)

 1. اگر بعد از انقضای مجوز تحصیل ، تحصیلات خود را به پایان برسانید

اگر دوره های خود را قبل از تاریخ مجاز خود به پایان نرسانید ، باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید. در صورت عدم تحصیل ، باید تحصیل را متوقف کرده و کانادا را ترک کنید.

 1. اگر قبل از انقضا اجازه تحصیل ، تحصیلات خود را به پایان برسانید

اگر تحصیل خود را زودهنگام به پایان برسانید ، بدون توجه به تاریخی که روی مجوز تحصیل چاپ شده است ، اجازه شما 90 روز پس از اتمام تحصیل متوقف می شود.شما تحصیلات خود را در تاریخی که دانشگاه شما برای اولین بار با نامه ، کارنامه ، مدرک یا دیپلم به شما اطلاع می دهد ، به پایان رسانده اید و باید مدرکی از تاریخ اطلاع رسانی دانشگاه یا تاریخ دریافت مدرک تحصیلی یا گواهی خود ارائه دهید.

 اگر مدرکی ندارید ، دولت از اولین تاریخ صدور سند استفاده خواهد کرد و ممکن است این تاریخ را با دانشگاه شما تأیید کنند.

واجد شرایط بودن دریافت مجوز تحصیل کانادا

 1. در یک موسسه یادگیری مشخص (DLI) ثبت نام کرده باشید
 2. ثابت کنید که پول کافی برای پرداخت هزینه های خود دارید:
 • هزینه های تحصیل
 • هزینه های زندگی برای خود و اعضای خانواده که با شما به کانادا می آیند و
 • حمل و نقل برای خود و اعضای خانواده که با شما به کانادا می آیند
 1. از قانون پیروی کرده باشید ، سابقه کیفری نداشته و گواهی پلیس (در صورت لزوم) دریافت کنید
 2. در سلامت کامل باشید و معاینه پزشکی را انجام دهید (در صورت لزوم)
 3. به افسر ثابت کنید که با پایان یافتن اجازه تحصیل شما کانادا را ترک خواهید کرد.(همچنین در مورد “تای یا دلایل بازگشت به کشور” بخوانید )

اگر می خواهید برای 6 ماه یا کمتر در کانادا تحصیل کنید

با توجه به COVID-19 ، اگر می خواهید به مدت 6 ماه یا کمتر در کانادا تحصیل کنید ، اکنون لازم است:

 • مجوز تحصیل بگیرید و
 • با برنامه آمادگی COVID-19 که توسط استان یا قلمرو آن تصویب شده است ، در DLI شرکت کنید

اگر مجوز تحصیل نداشته باشید و DLI شما در لیست تأیید نشده باشد ، نمی توانید به کانادا سفر کنید.

مسئولیت های شما در هنگام تحصیل در کانادا

 • هنگام تحصیل در کانادا شما باید:
 • به سمت تکمیل برنامه خود پیشرفت کنید
 • به هر شرط مندرج در مجوز تحصیل احترام بگذارید
 • اگر قادر به برآورده کردن شرایط نیستید ، تحصیل در کانادا را متوقف کنید و
 • با پایان یافتن اجازه تحصیل کانادا را ترک کنید

سوالات متداول در مورد تحصیل در کانادا

1-آیا می توانم هنگام تحصیل به خانه برگردم؟

بله. اگر در طول تحصیل از کانادا خارج شوید ، ممکن است لازم باشد هنگام بازگشت به کانادا اثبات کنید که در یک دانشگاه در کانادا ثبت نام کرده اید.اگر ویزای توریستی یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) دارید ، هنگام بازگشت به کانادا باید همچنان معتبر باشد.

2-آیا کانادا مصاحبه ویزا دارد؟

به طور معمول ، هیچ مصاحبه ای برای مجوزهای تحصیل وجود ندارد. در صورت تصمیم افسر ویزا ، مصاحبه لازم است. با این حال ، معاینه پزشکی به منظور گرفتن ویزای دانشجویی اجباری است.

3-تفاوت اصلی بین دانشگاه ها و کالج ها در کانادا چیست؟

دانشگاه ها به طور مستقل با مسائل دانشگاهی در مورد برنامه های درسی ، روش ها و استراتژی های تدریس برخورد می کنند. 

دانشگاهها قدرت تعیین سیاستها و استانداردهای علمی ، پذیرش و فارغ التحصیلی ، انتصاب کارکنان و انجام برنامه ریزی تحصیلی را دارند ، در همین حال دانشگاههای خصوصی از موسسات خارج از استان مجاز به ارائه مدارک پس از یک فرآیند دقیق ارزیابی کیفیت توسط مقامات دولتی تعیین شده هستند .

4-شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه / کالج کانادا چیست؟

برای اینکه در یک موسسه آموزش عالی کانادایی پذیرفته شویم ، شرایطی وجود دارد که دانشجویان باید آنها را برآورده کنند ، خواه این یک دوره کارشناسی باشد یا یک دوره تحصیلات تکمیلی. بسته به رشته تحصیلی ، برنامه ها و سایر عوامل مرتبط رقابت می تواند متفاوت باشد.

 با این وجود دو معیار اساسی ، نمرات / عملکرد دوره دبیرستان و همچنین مهارت های زبانی اعم از انگلیسی (در بیشتر استان ها) یا فرانسوی مهم است.

5-چه مدت باید منتظر بمانم تا ویزای دانشجویی کانادا / مجوز تحصیل برای من صادر شود؟

زمان پردازش متفاوت است. به نوع درخواست شما و محل پردازش آن بستگی دارد.برای اطلاعات بیشتر در این رابطه با کارشناسان ما تماس بگیرید.متقاضی گرامی :

لطفا توجه داشته باشید که قوانین مهاجرتی کشورها مدام در حال تغییر است و این مطالب با توجه به قوانین و مقررات کشور ها تدوین و در تاریخ انتشار توسط وکلای رسمی فعال در مهاجرت این کشور ها  به تایید رسیده است. 


 

 از لینک زیر ریز هزینه های زندگی در کانادا را در یافت نمایید


این اطلاعات به شما در تصمیم گیری کمک شایانی میکند.

به این مطلب امتیاز بدهید
5/5

در مورد تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید