مهاجرت به کانادا

سیستم آموزشی کانادا 2021

تحصیل در کانادا اولویت بسیار بالای دولت است. این کشور دارای یک سیستم آموزش دولتی است ، سیستمی که توسط دولت های فدرال ، استانی و محلی تهیه ، تأمین اعتبار و اداره می شود.

صلاحیت سیستم آموزش عمومی و همچنین برنامه درسی آن ، تحت نظارت هر استان است. در نتیجه ، می توان انتظار داشت که در سیستم های آموزشی هر استان تغییرات جزئی (نوع برنامه های ارائه شده ، حداقل و حداکثر سن مورد نیاز ، و غیره) وجود داشته باشد .

۰۲۱۲۸۴۲۴۴۱۳

 اما شباهت ها در این سیستم ها بسیار بیشتر از تفاوت ها است.تحصیلات در سراسر کانادا به طور کلی به چهار مرحله تقسیم می شود:

  • آموزش پیش دبستانی یا اوایل دوران کودکی.
  • آموزش ابتدایی ؛
  • تحصیلات متوسطه و
  • تحصیلات عالی ، که شامل برنامه های کالج و دانشگاه و آموزش فنی و حرفه ای است.

تحصیلات تا سن 16 سالگی در هر استان کانادا اجباری است ، به جز در انتاریو و نیوبرانزویک ، که سن اجباری 18 سال است.

کانادا به طور کلی 190 روز مدرسه در سال تحصیلی دارد ، به طور معمول در ماه سپتامبر (بعد از روز کار) شروع می شود و امتحانات پایان سال  در اواخر ماه ژوئن ،معمولاً آخرین جمعه ماه برگزار میشود.

از نظر پیشرفت تحصیلی ، حدود 90 درصد از کل کانادایی ها حداقل مدرک دیپلم دبیرستان را دارند. و از هر هفت نفر یک نفر دارای مدرک دانشگاهی هستند.

نسبت فارغ التحصیلان دبیرستان نسبت به دارندگان غیر دیپلم به سرعت در کشور در حال تغییر است ، بخشی از این امر به دلیل تغییر در بازار کار عنوان میکنند، که افراد را ملزم به گرفتن دیپلم دبیرستان و در بسیاری از موارد مدرک دانشگاهی می کند.

علاوه بر مدارس دولتی ، هزاران مدرسه خصوصی نیز در کانادا وجود دارد ، هم شامل مموسسات سکولار میشوند و هم مذهبی.

 هنگامی که کانادا برای اولین بار تشکیل شد ، در ابتدا تمام استان ها دارای سیستم های آموزشی تقسیم بر اساس مذهب بودند ، اما اکنون بیشتر استان ها این سیستم های “عمومی-مذهبی” را لغو کرده اند.

استانهای انتاریو و آلبرتا ، سرزمینهای شمال غربی و برخی از شهرهای ساسکاچوان از این موارد مستثنی هستند ، زیرا هنوز هیئت های مدارس جداگانه ای با بودجه عمومی (معمولاً کاتولیک اما بعضاً پروتستان) را در اختیار دارند.

در کبک ، اختلافات کاتولیک / پروتستان با یک فرانسوی / انگلیسی در سال 1998 جایگزین شد. دانش آموزان کبک باید تا پایان دوره دبیرستان در یک مدرسه فرانسوی تحصیل کنند مگر اینکه یکی از والدین آنها قبلاً در یک مدرسه انگلیسی زبان در جای دیگری در کانادا تحصیل کرده باشد.

به همین ترتیب ، دسترسی به مدرسه فرانسوی در بیشتر استانهای دیگر محدود به فرزندان دارای حداقل یک پدر و مادر فرانسوی زبان یا والدینی است که شهروند کانادا هستند و آموزشهای اولیه زبان فرانسه را در کانادا دریافت کرده اند.

بیشتر سیستمهای آموزشی کانادا تا کلاس 12 (سن هفده تا هجده سال) ادامه دارد. در کبک ، دوره معمول دبیرستان پس از متوسطه کلاس 11 (سن شانزده تا هفده سال) به پایان می رسد. به دنبال آن ، دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه هستند باید در کالج شرکت کنند.

  1. پیش دبستانی

پیش دبستانی یا “مهد کودک” اولین مرحله آموزش در کانادا است و قبل از شروع مدرسه ابتدایی به کودکان بین چهار تا پنج سال ارائه می شود.

 در نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا ، شرکت در پیش دبستانی اجباری است ، در حالی که در هرجای دیگر اختیاری است.بسته به مکانی که برای فرستادن فرزند خود انتخاب می کنید ، توسط مدارس دولتی ، خصوصی یا فدرال ارائه می شود.

در بیشتر مناطق ، سال اول دبستان به صورت عمومی و رایگان است ، در حالی که استان های خاص سالهای اضافی را به صورت رایگان ارائه می دهند . مانند کبک که مهد کودک رایگان برای آنهایی که از خانواده های کم درآمد یا کودکان معلول هستند ، ارائه می شود.

پیش دبستانی در کانادا فرصتی برای دانش آموزان خردسال است که می توانند الفبا ، مهارت های اساسی مانند شمارش ، پیش خوانی، موسیقی ، هنر و نحوه بازی با دیگران را بیاموزند. این برنامه ها به ویژه برای آماده سازی کودکان برای مرحله بعدی آنها طراحی شده است: یعنی دبستان!

  1. ابتدایی

 تحصیلات ابتدایی یا دبستان کانادا برای کودکان اجباری است .

 از کلاس 1 شروع می شود ، به طور کلی در سنین 6 یا 7 سالگی ، و تا کلاس 6 در 11 تا 12 سالگی ادامه دارد.

در کانادا ، دانش آموزان در این مرحله از تحصیل فقط یک معلم دارند . که همه موضوعات را در یک کلاس با دانش آموزان یکسان آموزش می دهد.

 کلاسهای آموزش ویژه نیز موجود است.

 برنامه درسی پیش از دبستان شامل موضوعاتی مانند خواندن ، ریاضیات ، زبان انگلیسی (فرانسوی در کبک) ، تاریخ ، علوم ، موسیقی ، مطالعات اجتماعی ، تربیت بدنی و هنر است.

 سختی دوره ها با پیشرفت دانش آموزان در پایه ها افزایش می یابد.

  • مدارس ابتدایی دولتی

اکنون بسیاری از مدارس دولتی کانادا دانشجویان بین المللی را در برنامه های خود می پذیرند.

 مدارس ابتدایی با بودجه عمومی در سطح محلی توسط هیئت های مدارس منتخب ، که یک برنامه درسی یا برنامه مطالعه استاندارد ارائه می دهند ، مدیریت می شوند.

تقریباً در تمام مدارس دولتی دانش آموزان دختر و پسر در یک کلاس قرار دارند. آنها فقط برنامه های روزانه را ارائه می دهند.

  • مدارس ابتدایی خصوصی

مدارس خصوصی در کانادا هزینه دریافت می کنند و آنها باید برنامه درسی مشابه مدارس دولتی در آن استان یا قلمرو را ارائه دهند.

این امر اطمینان حاصل می کند که دانش آموزان دوره تحصیل مشابه دانش آموزان در سیستم مدارس دولتی به پایان می رسانند.

وضعیت حقوقی مدارس خصوصی در کانادا متفاوت است.

 بیشتر استانها و سرزمین ها برای ثبت نام در وزارت آموزش و پرورش به مدارس خصوصی نیاز دارند.

مدارس باید از برنامه درسی و سایر استانداردهای تعیین شده توسط آن استان پیروی کنند.

نحوه ارائه برنامه توسط مدارس خصوصی و مستقل ممکن است با سیستم مدارس دولتی متفاوت باشد.

اندازه کلاس ها اغلب کوچکتر است و دانش آموزان ممکن است از برنامه نویسی تخصصی بهره مند شوند.

بعضی از مدارس خصوصی دارای برنامه مذهبی و همچنین دروس استاندارد مدرسه خواهند بود.

 بعضی اوقات ، مدارس خصوصی فقط برای پسران یا فقط برای دختران ایجاد می شود.

مدارس خصوصی شامل مدارس شبانه روزی (با اقامت در محل) مانند ، مدارس مونته سوری / والدورف ، مدارس بین المللی لیسانس و مدارس Arrowsmith برای دانش آموزان با اختلالات یادگیری میشوند.

در اکثر مناطق کانادا ، دانش آموزان بین المللی می توانند به انگلیسی ، فرانسوی یا هر دو زبان تحصیل کنند. 

در کبک ، تحصیلات ابتدایی برای دانش آموزان بین المللی به زبان فرانسه انجام می شود ، مگر اینکه والدین درخواست کنند فرزندشان به انگلیسی تحصیل کند.

بعضی از استانها یک سیستم مدرسه جداگانه ارائه می دهند که شامل کلاسهای مذهبی است.

 این بخشی از سیستم مدارس دولتی است و برای همه آزاد است.

3-تحصیلات متوسطه در کانادا

تحصیلات متوسطه در کانادا دارای دو سطح است: متوسطه اول و دبیرستان. دبیرستان یا تحصیلات متوسطه بلافاصله پس از اتمام دوره ابتدایی دنبال می شود. این یک مرحله دو ساله از آموزش است که شامل پایه های 7 و 8 است.

این دو سال به دانش آموزان فرصت می دهد تا با تغییرات تعویض کلاس ها و معلمان در طول روز سازگار شوند. هدف از این مرحله کمک به دانش آموزان برای آماده سازی بهتر برای گام بعدی آموزش خود است .

 زیرا انتظار می رود دوره های دشواری را تجربه کنند.

دبیرستان آخرین قسمت تحصیلات متوسطه است که با رسیدن دانش آموزان به کلاس 8 به دست می آید و آنها 4 سال تا کلاس 11 یا 12 (در سن 16-18 سالگی ، بسته به شرایط دانش آموز و استان) در این مرحله می مانند.

دانش آموزان طبق قانون موظفند تا 16 سالگی در مدرسه بمانند ، بدون توجه به اینکه در چه سنی به این مرحله  می رسند.

در انتاریو و نیوبرانزویک ، قانون این است که دانش آموزان باید تا 18 سالگی یا تا زمانی که موفق به دریافت دیپلم دبیرستان شوند ، در مدرسه بمانند.

در کبک ، تحصیلات متوسطه در کلاس 11 به پایان می رسد ، که به طور کلی یک برنامه دو ساله پیش دانشگاهی معروف به Cegep دنبال می شود.

دبیرستان های کانادا برنامه درسی خود را با دقت و اندیشه طراحی کرده اند تا دانش آموزان را برای تحصیلات عالی آماده کنند. بعضی از استانها حتی آموزش سطح شغلی را در سطح دبیرستان ارائه می دهند.

4-دانشکده و دانشگاه

به محض اتمام دبیرستان ، به دانشجویان کانادایی این فرصت داده می شود تا در کالج ها و دانشگاه ها ثبت نام کنند. کالج در کانادا به طور کلی به یک کالج جامعه کوچکتر یا یک مدرسه تجارت خاص اشاره دارد.

بسیاری از دانشجویان در کانادا برای آماده سازی بیشتر خود برای دانشگاه و کسب اعتباراتی که می توانند به آنها منتقل شوند ، در کالج شرکت می کنند.

دانشگاه در کانادا محلی برای آموزش عالی است که ازمقطع لیسانس شروع می شود . سپس یک مدرک کارشناسی ارشد ، و در آخر یک دکترا به عنوان بالاترین درجه سطح تحصیلات در کانادا شناخته میشوند.

برای دانشگاه ها و کالج های دولتی ، بودجه آنها بیشتر توسط دولت های استانی تأمین می شود و مابقی با حداقل شهریه ، و همچنین کمک هزینه های تحقیقاتی و بخشی از دولت فدرال نیز پرداخت می شود.

نحوه ثبت نام

ممکن است مهلت درخواست برای مدارس خاص وجود داشته باشد. این امر در مورد مدارس خصوصی نیز صدق می کند.

 اگر می خواهید فرزند خود را در یک مدرسه ابتدایی دولتی ثبت نام کنید با یک هیئت مدیره محلی تماس بگیرید.

پرسنل مدارس اغلب دانشجویان جدیدالورود را ارزیابی می کنند ، تا دانش آموز بتواند کلاس ها را در سطح درستی شروع کند. قبل از شروع کلاسهای آکادمیک کودک ، ممکن است این مدرسه کلاسهای رایگان انگلیسی یا فرانسه ارائه دهد.

هزینه دوره ابتدایی در کانادا

مدارس ابتدایی یا ابتدایی دولتی برای ساکنان کانادا رایگان است. 

اگر فرزندتان را برای تحصیل به کانادا می فرستید ، لطفاً با مدرسه تماس بگیرید تا بفهمید هزینه ای برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است یا خیر.

بعضی اوقات ، مدارس هزینه های کمی برای فرزند شما برای شرکت در فعالیت های اضافی ، مانند تیم های ورزشی یا گردش در مدرسه ،در نظر می گیرند.

 بیشتر کودکان ناهار خود را به مدرسه می آورند . با این حال ، برخی از مدارس کافه تریا یا برنامه ناهار گرم را ارائه می دهند که کودک شما ممکن است یک وعده غذایی خریداری کند.

 

همین حالا شروع کنید!

برای شروع مشاوره و تشکیل پرونده فقط کافی‌ست فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالی دارید؟

سئوالات متداول در همین صفحه را بخوانید، همچنین مشاوران ما منتظر تماس شما هستند.

۰۲۱-۲۸۴۲۴۴۱۳