مشاور کانادا وکیل نیست

این روزها در فضای مجازی میان افرادی که درزمینه مهاجرت فعالیت دارند بحثی باب شده با این عنوان که

«به چه کسی برای مهاجرت باید اطمینان کرد

ما در این پست از این عنوان استفاده نکردیم ولی در واقع همین موضوع رو توضیح دادیم.

دو نکته رو حتما دقت داشته باشید:

اول اینکه خودتون شخصا میتونید با توجه به اطلاعاتی که از منابع معتبر کسب میکنید کارهای مهاجرتتون رو انجام بدید چون بعضی از دوستان فکر میکنند که حتما باید وکیل یا مشاور داشته باشند تا پرونده شون مورد قبول افسر واقع بشه.خیر به این صورت نیست …

وکیل به شما کمک میکنه که راهتون رو با کمترین ریسک پیش ببرید

پس اگر فکر میکنید خودتون از پسش برمیاید .بسم الله

نکته دوم بحث کلاهبرداری هست که یک بحث مفصله و جاش اینجا نیست ولی دوستان عزیز :

مشاور رسمی کانادا،وکیل رسمی کانادا،وکیل رسمی یا موسسه ثبتی در ایران

همگی میتونن از عناوین و مدارک جعلی برای کلاهبرداری استفاده کنند و داشتن مدرک و مجوز از این کار‌جلوگیری‌نخواهد کرد .مهم «تحقیقات» شماست :

  • حتما شماره ثبتی شرکت ها رو چک کنید
  • از وجود مکان و موجودیت موسسه اطمینان حاصل کنید
  • شماره عضویت مشاورین و وکلای کانادا رو‌در سایتهای مربوطه چک کنید
  • از موسسه نمونه قرارداد بخواید و از یک وکیل رسمی در مورد بندهای قرارداد سوال کنید
  • بدانید و آگاه باشید که در پرونده های مهاجرتی تضمین صد در صدی وجود نداره چون تصمیم‌نهایی به عهده افسر پرونده است
  • قبل از اینکه وکیل شما پرونده تون رو شروع کنه حتما خودتون اطلاعات کامل برنامه ای که قراره براتون اقدام بشه رو به دست بیارید
  • حتما از موسسه سابقه پرونده های موفقشون رو جویا بشید (هیچ اشکالی نداره که موسسه با پوشاندن مشخصات متقاضیان نمونه کار ارائه بده و ما این کار رو بیشتر احترام به مخاطب میدونیم تا یک کار چیپ و بی ارزش)

اگرقصدمهاجرت دارید حتما برای انتخاب مشاوریا وکیل مهاجرت دچار سردرگمی شدید.برای این که بتوانید تفاوت بین وکیل مهاجرتی کانادا یا مشاور مهاجرتی را تشخیص دهید بااین پست همراه ما باشید.

مشاور مهاجرت یا ICCRC

مشاوران یا کارشناسان مهاجرت کانادا با گذراندن 500 ساعت دوره مورد قبول سازمان مهاجرتی کانادا می توانند پروانه فعالیت در زمینه مشاوره در خصوص مهاجرت را ارائه کنند. طبق نص صریح قانون مهاجرت کانادا افرادی که داخل کانادا در حوزه مهاجرت فعالیت می کنند باید مجوز مربوطه را دریافت نمایند.

وکیل مهاجرتی کانادا

برای آنکه کسی در کانادا وکیل شود باید ابتا در دوره وکالت تحصیل کند. دوره های وکالت در اصطلاح JD یا juris doctor ( دکتری حقوق) خوانده می شود. اکثر کسانی که وارد این دوره می شوند دارای مدرک کارشناسی هستند و سپس این دوره حدودا سه ساله را می گذرانند. کسانی که وکیل می شوند باید در آزمون ورودی کانون وکلا Association Bar هم قبول شوند و همچنین مدتی تحت نظارت یک وکیل فعالیت کنند.

جالب است بدانید:( در کانادا چیزی به نام وکیل مهاجرت وجود ندارد)

همه وکلا از نظر قانونی می توانند کار وکالت مهاجرت راهم انجام دهند. به طور معمول کسی که دوره JD را میگذراند یک درس 2الی 3 واحدی درباره مهاجرت به کانادا را می گذراند.همچنین ممکن است بعضی از دروس اختیاری خودرا در زمینه مهاجرت انتخاب کند. بعضی دانشگاه ها کارگاه های آموزشی مهاجرت هم ارائه می کنند.

یکی از تفاوت های اصلی وکیل با مشاورمهاجرتی این می باشد، در صورتی که پرونده متقاضی دچار مشکل و ریجکتی شود مشاورین مهاجرت توانایی و حق هیچگونه اعتراضی را به ادگاه ها فدرال کشور کانادا را ندارند(مشاور مهاجرتی حق اعتراض به پرونده های خاصی که در صلاحیت دادگاه های اداری مهاجرتی کانادا هست را ( Immigration Refugee Board) دارند، ولی دادگاه های عمومی و فدرال و دادگستری راندارند چرا که رشته تحصیلی آنها حقوق نبوده و حق ورود به فرآیند های دادگاهی را ندارند)

اکثر افرادی که با عنوان وکیل رسمی مهاجرت مشغول فعالیت هستند در اصل وکیل نیستند!این افراد تنها دارای مدرک و پروانه فعالیت از اداره مهاجرت کانادا می باشند که CRCIC طی یک دوره 6ماهه این مدارک را اخذ کرده اند. پس توجه داشته باشید که افرادی که دارای مدرک فوق  ( ICCRC و CRCIC) هستند، مشاور مهاجرت هستند نه وکیل!

پس موسسات و دفاتر مهاجرتی در ایران کلاهبردارند؟

خیر

فعالیت این موسسات در صورت داشتن مجوزهای لازمه و شماره ثبت کاملا قانونی است چرا که خارج از کانادا در حال فعالیت در این حوزه هستند. موسسه مهاجرتی جی سی آی دارای مشاور مهاجرت، وکیل مهاجرت کانادا و اروپا و موسسه ثبتی درایران همچنین وکیل رسمی دادگستری است.

سخن اخر

برای انتخاب بهترین کارشناس و وکیل در حوزه مهاجرت بهترین راه در نظر گرفتن سابقه و تجربه فرد یا موسسه است. چرا که فقط داشتن مجموز و تحصیل در زمینه حقوق به این معنی نیست که وکیل یا مشاور از تمامی قوانین اطلاع دارد و تمامی پرونده های مهاجرتی وی موفق خواهد بود.

در این مورد مطالب بیشتری بخوانید