مهاجرت تحصیلی آلمان

مقطع دکتری در آلمان

در این قسمت از مقاله  راهنمای دقیق ما در مورد نحوه درخواست دانشگاه در آلمان در مقطع دکتری را میتوانید مطالعه بفرمایید :

تحصیلات دکترا بالاترین سطح تحصیلات و آخرین مهر صلاحیت علمی شما در یک زمینه خاص است.

آلمان در زمینه فعالیتهای پژوهشی ، از نظر کیفیت آموزش و کارکنان دانشگاهی ، امکانات مدرن و زیرساختهای مرتبط برای کارهای علمی و از همه مهمتر برای پیشرفت در آینده شغلی شما، ارزشمند است ، آلمان مکانی ایده آل برای دریافت مدرک دکترا است.

۰۲۱۲۸۴۲۴۴۱۳

با توجه به این موضوع ، قابل درک است که چرا بسیاری از دانشجویان بین المللی آرزو دارند که در دوره دکترا در آلمان شرکت کنند.

چگونه می توان برای مدرک دکترا در آلمان درخواست کرد؟

برای یافتن یک دوره دکترا مناسب در آلمان، تمام آنچه شما باید انجام دهید تصمیم گیری برای دانشگاه و یک دوره است.

برای اینکه شما بتوانید برای مدرک دکترای خود در آلمان اقدام کنید ، باید یک فرآیند طولانی و اغلب طاقت فرسا را طی کنید .تقسیم کردن کل مراحل درخواست و ترتیب دادن این مراحل به شما کمک می کند تا  این پروسه را به راحتی دنبال کنید. برای درخواست تحصیل در مقطع دکترا در آلمان ، این مراحل را دنبال کنید:

1.برنامه دکترا و یک استاد راهنما پیدا کنید.

اول ، شما باید یک برنامه دکترا مناسب پیدا کنید که دقیقاً با اهداف علمی و شغلی شما مطابقت داشته باشد.

خوشبختانه در این مرحله گزینه های زیادی در دسترس شما است و اگر اهداف آینده مشخصی داشته باشید ، پیمایش و یافتن چنین برنامه ای به هیچ وجه کار سختی نخواهد بود.در آلمان ، دانشگاه های بسیاری وجود دارد که دوره های دکترا را برای دانشجویان آینده بین المللی ارائه می دهند.

دو دوره دکترا در آلمان بسته به ساختار و ارائه دهنده آنها شامل موارد زیر میگردد:

 • برنامه های دکترای انفرادی

برنامه های دکترا فردی متداول ترین مسیری است که دانشجویان بین المللی برای گرفتن مدرک دکترا در آلمان انتخاب می کنند.

اگر چنین دوره ای را ثبت نام کنید ، تحت نظر یک متخصص بسیار معتبر قرار می گیرید که شما را در تحقیقات خود راهنمایی می کند. اگرچه استاد راهنمای شما همیشه در حال بررسی و مشاوره شما خواهد بود ، اما بیشتر اوقات شما اقدامات تحقیقاتی مستقلی را انجام می دهید.

این نوع دوره دکترا را می توان در یک دانشگاه یا در یک سازمان غیر دانشگاهی مانند موسسات تحقیقاتی انجام داد. علاوه بر این ، شما می توانید برای شرکت در یک دوره دکترای فردی یک شرکت و یا یک پروژه تحقیقاتی واقعی انتخاب کنید.

طول مدت استاندارد این دوره 3 سال است ، اما می تواند تا 5 سال نیز ادامه یابد. تکمیل دوره شما باید با ارائه یک پایان نامه انجام شود که شامل کار شما در طول کل دوره و فعالیت های تحقیقاتی است که انجام داده اید.

 • برنامه های دکترای ساختاری

برنامه های دکترای ساختاری عمدتاً در دانشگاه هایی ارائه می شود که گروهی از دانشگاهیان نخبه برای راهنمایی گروهی از داوطلبان دکترا آماده میشوند. برخلاف برنامه های دکترا ، این دوره ها انعطاف پذیر نیستند زیرا دانشگاه ها به صورت جداگانه ماژول های مطالعه و سایر موارد مربوط به مطالعات دکترا را تنظیم می کنند و دانشجویان دخل و تصرفی در ماژول های مطالعه ندارند.

2.مهارت زبانی برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

قبل از اقدام برای دکترا در آلمان ، دانش زبان آلمانی الزامی نیست، زیرا اکثر دوره های دکترا در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بنابراین ، شما باید مهارت خود را در زبان انگلیسی با شرکت در یک آزمون استاندارد ثابت کنید. دانشگاه ها آزمون مهارت انگلیسی مختلفی را می پذیرند اما متداول ترین آنها TOEFL و IELTS است.

توجه داشته باشید که سطح زبان مورد نیاز در دوره دکترا از استانداردهای علمی بالایی برخوردار است و شما باید برای این قسمت به خوبی آماده شوید. نمره شما فقط یک شرط نیست بلکه در پذیرش شما نیز نقش بسزایی دارد. بنابراین ، پیشنهاد می کنیم برای شروع دوره مقدماتی ، هر چه زودتر شروع کنید.

3.شرایط را برآورده کنید.

شرایط ورود تا حد زیادی با توجه به نوع برنامه تحصیلات دکترا و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت است. به طور معمول ، اعتبارات علمی قبلی شما مهمترین معیار پذیرش شما در یک برنامه تحصیلات دکترا در آلمان است. همچنین انگیزه ها و تجربیات برای تحصیل در این سطح علمی بسیار مورد نیاز است.

مدارک زیر برای درخواست دوره دکترا در آلمان لازم است:

 • مدرک کارشناسی ارشد معتبر
 • مهارت زبانی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • تجربه کاری

4.برای تحصیل در مقطع دکترا اقدام کنید.

هنگامی که یک برنامه مناسب در مقطع دکترا و همچنین استاد راهنمای مناسب پیدا کردید و مدارک تحصیلی شما در آلمان شناخته شد ، می توانید برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان درخواست دهید.

این برنامه بسته به سیاست های دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی می تواند بصورت آنلاین یا پستی انجام شود. برای اینکه بدانید کدام راه را انتخاب کنید ، از وکیل یا مشاور متخصص دوره دکترای خود در آلمان بپرسید تا آنها جزئیات برنامه را به شما اطلاع دهند.

توجه داشته باشید که کمیته های پذیرش در مقطع دکترا تصمیم گیرنده هستند زیرا آنها می خواهند فقط بهترین داوطلبان را پذیرش کنند و در این زمینه ممکن است بخواهند قبل از تصمیم به پذیرش ، با شما مصاحبه کنند.

5.جمع آوری امور مالی

خواسته های مالی شرکت در دوره دکترا در آلمان بیشتر از سایر مقاطع است. هزینه تحصیل و هزینه های زندگی یک دانشجوی خارجی در آلمان در طول دوره دکترا باید نیز از جمله هزینه هایی است که باید بپردازید. دولت آلمان به شما اجازه می دهد برای تحصیل در آلمان در دوره های دلخواه خود شرکت کنید تنها در صورت داشتن توانایی مالی لازم برای پرداخت مخارج به خود برای حداقل سال اول تحصیل.

اگر دانشجوی بین المللی خارج از اتحادیه اروپا هستید که مایل به تحصیل در آلمان است باید حداقل 8،640 یورو در حساب بانکی خود داشته باشید. بر اساس برآوردهای انجام شده از سوی ادارت رسمی برای دانشجویان بین المللی ، این میزان به اندازه یک سال زندگی در آلمان است. قرار است این مبلغ برای تأمین هزینه های دانشگاه و هزینه های زندگی شما در آلمان باشد.

توجه داشته باشید که با تغییر کیفیت زندگی در آلمان حداقل نیاز مالی نیز تغییر می کند.

اگرچه هزینه تحصیل در دانشگاه های بادن-وورتمبرگ مجدداً برقرار می شود ، اما برنامه های دکترا تحت تأثیر این تغییرات قرار نمی گیرند زیرا دانشجویان دکترا در بعضی از دانشگاه ها هیچ شهریه ای پرداخت نخواهند کرد. با این حال ، مانند هر دانشجوی دیگر در آلمان ، دانشجویان دکترا خارجی نیز باید هزینه های جانبی را که از طرف دانشگاه ها به صورت جداگانه تعیین می شود و بین 150 تا 300 یورو است را بپردازند.

6.ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت دریافت کنید.

باز هم ، اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید ، برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان باید ویزای دانشجویی یا اقامت مجاز داشته باشید. مجوز اقامت عمدتا زمانی ارائه می شود که شما یک دوره دکترای فردی را می گذرانید و در یک پروژه شرکت می کنید.

از طرف دیگر ، ویزای دانشجویی بیشتر زمانی لازم است که دوره دکترا در دانشگاهی معتبر برگزار شود.

شما باید مراحل درخواست ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت را زمانی آغاز کنید که دانشگاه یا موسسه ای که در آن درخواست داده اید ، تأیید کند که شما در دوره دکترا جایگاه دارید. اولین اقدام شما برای تماس باید سفارت آلمان واقع در کشور خود باشد. شخصاً یا از طریق پست الکترونیکی با آنها تماس بگیرید و آنها شما را به مراحل بعدی ویزای دانشجویی یا درخواست اجازه اقامت راهنمایی می کنند.

برای درخواست ویزای دانشجویی به عنوان نامزد PhD خارجی در آلمان ، باید اسناد زیر را ارائه دهید:

 • فرم درخواست ویزای دانشجویی به طور کامل تکمیل شده ،
 • گذرنامه معتبر (با اعتبار تا دوره تحصیل یا بیشتر توصیه می شود) ،
 • عکس های جدید ،
 • اثبات پذیرش استاد راهنما برای نظارت بر کار پایان نامه دکترا – به عنوان مدرکی برای حق ورود شما به مقطع دکترا در آلمان ،
 • اثبات بیمه درمانی ،
 • اثبات پوشش مالی کافی در دوره دکتری – به طور معمول یک حساب بانکی آلمانی مسدود شده ،
 • گواهینامه های آموزش (کلیه آموزش های رسمی و غیر رسمی) ،
 • اثبات مهارت کافی زبان آلمانی و / یا زبان انگلیسی (بستگی به زبان برنامه دکترا دارد).

مدارک لازم برای درخواست مجوز اقامت تحصیلی مقطع دکتری در آلمان چیست؟

 • فرم درخواست اجازه اقامت به طور کامل تکمیل شده ،
 • گواهی پذیرش استاد برای نظارت بر کار پایان نامه دکترای شما ،
 • اثبات داشتن بیمه درمانی کافی – همچنین برای ثبت نام در دانشگاه / موسسه تحقیقاتی مورد نیاز است ،
 • گواهینامه های آموزش قبلی ،
 • اثبات مهارتهای زبانی –
 • اثبات منابع مالی کافی.

7.در دوره دکترا در آلمان ثبت نام کنید.

آخرین مرحله برای تبدیل شدن به یک دانشجوی دکترا در آلمان ثبت نام در دوره ای است که در آن به شما جایگاهی اختصاص داده می شود. این مرحله پس از ورود شما به آلمان انجام می شود.

توجه داشته باشید که همه دوره های تحصیل در مقطع دکترا در آلمان نیازی به ثبت نام پس از پذیرش خود ندارند. برای روشن شدن این موضوع باید با دانشگاه یا موسسه ای که در آن دوره شرکت می کنید تماس بگیرید. به طور معمول ، اگر دوره دکترای شما توسط یک موسسه تحقیقاتی ارائه شود ، ثبت نام رسمی لازم نیست.

 

همین حالا شروع کنید!

برای شروع مشاوره و تشکیل پرونده فقط کافی‌ست فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالی دارید؟

سئوالات متداول در همین صفحه را بخوانید، همچنین مشاوران ما منتظر تماس شما هستند.

۰۲۱-۲۸۴۲۴۴۱۳