مهاجرت تحصیلی آلمان

مقطع فوق لیسانس در آلمان

چگونه میتوان در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان تحصیل کرد؟

تعداد زیاد رشته ها، ارائه دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ، هزینه مقرون به صرفه تحصیل در آلمان، اعطای جوایز به محصلین نمونه ، تأکید بیشتر بر تجربه عملی دانشجویان و مطمئناً چشم اندازهای عالی در آینده شغلی فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد در آلمان، بهترین توصیف دوره های کارشناسی ارشد در آلمان است.

۰۲۱۲۸۴۲۴۴۱۳

در این قسمت از مقاله  راهنمای دقیق ما در مورد نحوه درخواست دانشگاه در آلمان در مقطع فوق لیسانس را میتوانید مطالعه بفرمایید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

همانطور که گفته شد ، تصمیم گیری در مورد درخواست کارشناسی ارشد در آلمان آسان است. اما برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که هیچ گونه دانش و اطلاعات  قبلی در مورد سیستم آموزش آلمان در زمینه اجرای برنامه برای دوره کارشناسی ارشد ندارند ، کمی ترسناک است.

8 مرحله برای درخواست کارشناسی ارشد در آلمان برای شما وجود دارد:

 1. یک دانشگاه و رشته مناسب برای تحصیل در آلمان پیدا کنید.

یکی از سوالهایی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که، چگونه باید یک دانشگاه و رشته دلخواهم را در مقطع ارشد در آلمان پیدا کنم؟

هنگام تصمیم گیری برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان ، ابتدا باید اهداف آینده تحصیلی و شغلی خود را مشخص کنید. سپس شما باید با انتخاب دانشگاه و برنامه کارشناسی ارشد ،تصمیم گیری نمایید. در این مرحله ، گزینه های بی شماری در دسترس دارید ، مطمئناً برنامه جذابی را خواهید یافت.

از آنجا که تعداد بسیار زیادی دانشگاه و برنامه کارشناسی ارشد در آلمان موجود است ، باید قبل از انتخاب یکی از آنها کمی تحقیق کنید. با در نظر گرفتن برخی ویژگی های مهم برای خود ، مانند ماژول های تحصیل ، محل دانشگاه ، هزینه های تحصیل ، جلسات عملی و غیره ، شروع کنید.

بر اساس این پیش فرض ها ، لیستی از دانشگاه ها و برنامه هایی که احتمالاً متناسب با خواسته های شما باشد ، تهیه کنید .با توجه به این لیست می توانید فقط در چند مورد از آنها تمرکز کنید و در نهایت تصمیم بگیرید که کدام یک را انتخاب می کنید.

 1. الزامات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان را بررسی کنید.

اکنون که هدف خود را تعیین کرده اید وقت آن است که بدانید برای رسیدن به دانشگاه موردنظرتان به چه چیزهایی نیاز دارید. در این مرحله شما باید شرایط دوره مورد نظر خود را بررسی کنید.

به طور معمول ، دانشگاه های آلمان این اطلاعات را از طریق وب سایت های رسمی خود ارائه می دهند.اگر قصد دارید بدون وکیل اقدام کنید بسیار دقت نمایید، زیرا شرایط ورودی در یک دانشگاه با توجه به رشته و مقطع بسیار متفاوت خواهد بود و شما باید صد در صد مطمئن باشید که بخش اصلی و مرتبط با رشته و مقطع را می خوانید.

با یادآوری اینکه هر خطای جزئی در این مرحله ممکن است منجر به عدم موفقیت در پذیرش شود ، توصیه می شود برای هر مسئله ای که در رابطه با این مرحله از برنامه دارید از طریق مشورت با وکلای جی سی آی پیش بروید.

 1. تسلط به زبان

دانشگاههای آلمان برای برقراری ارتباط و درک آنچه در کلاسها آموزش داده می شود ،دروس را یا به زبان انگلیسی یا به زبان تدریس میکنند. برخلاف دوره های کارشناسی ، در سطح کارشناسی ارشد ، دوره های زیادی به زبان انگلیسی به صورت جزئی یا کامل تدریس می شوند. برای اثبات تسلط به زبان خود باید قبل از درخواست پذیرش ،در یک آزمون استاندارد زبان شرکت کنید.

سطح مهارت زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در آلمان بسته به دانشگاه انتخابی ، دوره انتخابی و امتحانی که شرکت کرده اید متفاوت است. به طور مثال اگر می خواهید علوم اجتماعی بخوانید ، باید کاملاً از زبانی که دوره در آن تدریس می شود ، آگاهی کامل داشته باشید. از طرف دیگر ، در علوم طبیعی ، نیاز به سطح بالایی از زبان نیست و در این رشته شما مجبور هستید زمان بیشتری را با جلسات آزمایشگاهی و کارهای ریاضی صرف نمایید.

 1. درخواست خود را ارسال کنید.

بعد از اینکه همه مدارک مورد نیاز را جمع آوری کردید و چندین بار آنها را بررسی کردید ،زمان آن است که درخواست خود را برای دوره کارشناسی ارشد در آلمان ارسال کنید. با استفاده از یک بستر آنلاین می توانید از طریق اینترنت برای کارشناسی ارشد در آلمان اقدام کنید.

اکثر دانشگاه های آلمان از یک بستر مشترک استفاده می کنند ،که به UniAssist.de معروف است. در آنجا می توانید یک حساب شخصی ایجاد کنید ، دوره کارشناسی ارشد مورد علاقه خود را انتخاب کنید و مدارک موردنیاز برنامه را به صورت اسکن شده در این سایت بارگذاری کنید.

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها بستر برنامه آنلاین خود را اجرا می کنند و فقط درخواست ارسال شده به آن را دریافت می کنند. می توانید از طریق وب سایت دانشگاه به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

 1. منتظر نامه پذیرش باشید.

اکنون وقت آن است که نفس عمیق بکشید و اجازه دهید دانشگاه این بخش از کار را به پایان برساند. در همین حال ، می توانید از این زمان برای حل سایر مشکلات آینده که در بخش های زیر توضیح داده شده است استفاده کنید.دانشگاه های آلمان سالانه تعداد زیادی نامه پذیرش را پردازش می کنند و بررسی هر یک از آنها به زمان نیاز دارد. به طور معمول ، بررسی پذیرش شما چندین هفته طول می کشد. در برخی موارد ، پاسخ آنها ممکن است بیشتر از زمان موردنظر شما باشد .

 1. بیمه درمانی بگیرید.

هر کسی که در آلمان زندگی می کند موظف است بیمه درمانی شود ، از جمله دانشجویان خارجی ، صرف نظر از تابعیت آنها.

اگر دانشجویان بیمه اتحادیه اروپا برخوردار باشند ، ممکن است مجبور به دریافت بیمه درمانی در آلمان نباشند.اگر دانشجوی اتحادیه اروپا هستید ، باید با مقامات مسئول تماس بگیرید تا ببینید آیا کارت EHIC شما را در آلمان تحت پوشش خود قرار می دهد یا خیر، و اجازه دارید برای کارشناسی ارشد در آلمان اقدام کنید.

از طرف دیگر ، اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید ، بدون توجه به آن ، باید بیمه درمانی دریافت کنید.

ما به شما پیشنهاد می دهیم مدت ها قبل از تأیید دانشگاه در دوره کارشناسی ارشد برای این مرحله آماده شوید. اطلاعات مربوط به مراحل دریافت بیمه درمانی را جمع آوری کرده و کلیه مدارک موردنیاز را تهیه کنید تا در فرآیند درخواست دوره کارشناسی ارشد در آلمان در زمان مورد نیاز صرفه جویی کنید.

 1. امور مالی خود را مرتب کنید.

بر اساس برآورد دولت آلمان ، یک دانشجوی خارجی که در آلمان تحصیل می کند حداقل 861 یورو در ماه یا 10332 یورو به عنوان مدرک منابع مالی در سال برای تأمین هزینه خود در آلمان باید در حساب بانکی خود داشته باشد. اگر این مقدار پول را نداشته باشید ، اجازه دریافت ویزای دانشجویی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان را ندارید.

با توجه به اینکه این مقدار پول برای یک دانشجو عادی زیاد است ،به طور کلی ، 4 ماه زمان کافی برای صرفه جویی یا جمع آوری پول را در نظر بگیرید و اینکه گزینه های دیگری مانند بورس تحصیلی و وام های دانشجویی را نیز جز برنامه های خود قرار دهید.

 1. ویزای دانشجویی خود را بگیرید.

گام آخر برای موفقیت در اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان اخذ ویزای دانشجویی است. شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی غیر اتحادیه اروپا و غیر EEA برای اجازه تحصیل در آلمان باید ویزا بگیرید.

پس از انجام تمام مراحل فوق ، برای جمع آوری اطلاعات و آغاز مراحل دریافت ویزای دانشجویی ، باید به سفارت آلمان در کشور خود بروید. توجه داشته باشید که تمکن مالی از جمله شرایط درخواست ویزای دانشجویی است ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که قبل از فرا رسیدن زمان درخواست ویزای دانشجویی ، این مسئله را حل کرده اید.زمان بندی نیز در این مرحله بسیار مهم است زیرا زمان لازم برای رسیدگی به درخواست ویزای دانشجویی شما ممکن است از مهلت ثبت نام و شروع دوره کارشناسی ارشد شما فراتر رود.

فرصت های تحصیل در رشته کارشناسی ارشد در آلمان

فرصت های خوبی برای هر کسی که می خواهد تحصیلات تکمیلی خود را در آلمان یا  “سرزمین ایده ها” دنبال کند ،وجود دارد.

سیستم آموزش عالی آلمان به موارد زیر تقسیم میشوند:

 • دانشگاههای دولتی که توسط دولت اداره می شوند و
 • دانشگاه های خصوصی ، که توسط شرکت ها ، سازمان ها یا خیریه های مستقل ایجاد می شوند.

تفاوت اصلی این دانشگاه ها به روشهای تأمین مالی آنها بستگی دارد.

هزینه دانشگاههای خصوصی معمولاً بیشتر از دانشگاههای دولتی است. اگرچه ، اگر رشته ای که می خواهید در دانشگاه های دولتی یافت نشود ، حتما در دانشگاه های خصوصی پیدا میکنید.

دانشگاه های دولتی در آلمان

هر دانشگاه دولتی برنامه های تحصیلی، شرایط ورود منحصر به فرد خود را دارد و مواردی مانند منابع مالی، سیاست هزینه و کنترل کیفیت ، و همچنین اعتباربخشی دوره ها – به طوری که آنها از استانداردهای علمی بالایی برخوردار باشند،توسط دولت کنترل میشود.

دانشگاه های خصوصی در آلمان

دانشگاه های خصوصی در تعیین هزینه های خود آزاد هستند – بالاتر از دانشگاه های دولتی – مدارک تحصیلی اینگونه دانشگاه ها کاملاً شناخته شده اند و از استانداردهای کیفی مناسبی برخوردار هستند

انواع دانشگاه هایی که مدرک کارشناسی ارشد را در آلمان ارائه می دهند

در آلمان چهار نوع آموزش عالی وجود دارد:

دانشگاه های تحقیقاتی – موسسات آموزش عالی هستند که امکانات و تخصص آکادمیک را برای اعطای مدرکی مانند Master و PhD به دانشجویان اعطا می کنند. بیشتر دانشگاههای تحقیقاتی بصورت عمومی اداره می شوند.

دانشگاههای فنی – زیر گروه دانشگاههای تحقیقاتی هستند ، زیرا تمرکز آنها بر روی علوم ، فن آوری و رشته های مهندسی است.

دانشگاه های علوم کاربردی – بر مهندسی ، تجارت و علوم اجتماعی متمرکز شده اند. در بسیاری از موارد ، آنها با سازمان های حرفه ای یا تجاری همکاری می کنند. بیشتر اوقات ، این دانشگاه ها دکترا نمی دهند. به جز مواردی که آنها با سازمانی همکاری می کنند که تنها هدف آنها ارائه برنامه های دکتری تخصصی است. تعداد زیادی از دانشگاههای علمی کاربردی موسسات خصوصی هستند.

کالج های هنر ، فیلم و موسیقی – در ارائه دستورالعمل در رشته های خلاق تخصص دارند. آنها می توانند بخشی از هر دو دانشگاه تحقیقاتی یا دانشگاههای علمی کاربردی باشند. برخی از این دانشگاهها به طور مستقل فعالیت می کنند. داوطلبان ملزم به داشتن مهارت و تجربه و خلاقیت هستند.

چگونه دانشگاه عالی را برای تحصیلات کارشناسی ارشد خود انتخاب کنم؟

ممکن است انتخاب دانشگاه عالی برای دوره کارشناسی ارشد دشوار به نظر برسد ،اما همه اینها به موضوعی بستگی دارد که واقعاً به آن علاقه دارید.مهمترین موضوع این است که آیا تمرکز شما علمی است – در این صورت شما احتمالاً باید در یک دانشگاه تحقیقاتی یا فنی شرکت کنید.در همین حال ، اگر به انتخاب تخصص حرفه ای جدید یا مهارت های حرفه ای جدید علاقه دارید ، به احتمال زیاد باید یکی از دانشگاه های علوم کاربردی را انتخاب کنید.بدیهی است ، دانشجویانی که خلاقیت بیشتری داشته باشند ، هنگام درخواست دوره تحصیلات تکمیلی در کالج های هنر ، فیلم و موسیقی ، از میراث هنری آلمان بهره مند خواهند شد.

مدرک کارشناسی ارشد در آلمان چه مدت طول می کشد؟

طول مدت تحصیل بستگی به ترم های رشته شما خواهد داشت – دوره های کارشناسی ارشد حداقل یک سال تا دو سال طول می کشد.

در حالی که ، یک سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده است . مدرک کارشناسی ارشد شما همچنین شامل پروژه نهایی(پایان نامه ) شما نیز خواهد بود.

مدرک کارشناسی ارشد آلمان از چند واحد ECTS تشکیل شده است؟

معمولاً کارشناسی ارشد در آلمان از 120 واحد ECTS تشکبل شده است که در طی دو سال (60 واحد در سال) واحد ها را کسب خواهید کرد.

30 اعتبار متعلق به پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی شماست که باید در ترم آخر خود تکمیل کنید!

مدرک کارشناسی ارشد متوالی و غیر متوالی در آلمان چیست؟

مدرک کارشناسی ارشد متوالی مختص دانش جویانی است که می خواهند مستقیماً از همان رشته یا یک رشته مرتبط با دوره لیسانس خود ،  مدرک کارشناسی ارشد خود را دنبال کنند .در این دوره ها ، فقط داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی مرتبط هستند پذیرفته می شوند.همچنین ، اکثر متقاضیانی که پس از تحصیل در دوره لیسانس ، مستقیماً مدرک کارشناسی ارشد خود را ادامه دهند بدون اینکه فاصله قابل توجهی بین این دو رشته وجود داشته باشد.

درجه کارشناسی ارشد غیر متوالی مختص دانش جویانی است که در یک زمینه متفاوت هر چند مرتبط در دوره لیسانس خود قصد ادامه تحصیل دارند. دنبال کردن دوره های غیر متوالی نیز ممکن است نیاز به تجربه عملی داشته باشد.این نوع تحصیلات برای دانش آموزانی که مایل به ادامه آموزش و کار بین دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود هستند بسیار مناسب است.

شرایط و هزینه های دوره های کارشناسی ارشد غیر متوالی ، متوالی متفاوت است! برنامه های متوالی ممکن است برای دانشجویانی که بلافاصله پس از تحصیل در دوره کارشناسی ادامه تحصیل داده اند رایگان باشد!

شرایط پذیرش برای کارشناسی ارشد در آلمان

مهمترین مدارکی که برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان ارائه می شود ، یک مدرک لیسانس مناسب است. نیازی نیست که حتما از یک موسسه  در آلمان لیسانس خود را بگیرید ، اما باید توسط دانشگاه های آلمان مورد تایید قرار بگیرد.

چگونه می توان مدرک خود را در آلمان به رسمیت شناخت؟

همچنین دانشگاه ها می توانند مدارک شما را با جزئیات بیشتری بررسی کنند تا از ارتباط آنها اطمینان حاصل کنند. این ممکن است شامل بررسی محتوای دوره کارشناسی شما و تأیید اعتبار کافی در زمینه های مربوطه باشد.

همچنین در صورت نیاز به ارائه گواهی فارغ التحصیلی دبیرستان ، معروف به Abitur در آلمان ، نیز ممکن است باشد.

در صورتی که گواهینامه یا مدرک تحصیلی شما به رسمیت شناخته نشود ، برای دستیابی به تحصیلات عالی در آلمان باید آن را برای مقایسه با دیپلم آلمانی تأیید کنید. دفتر بین المللی آلمان (Akademisches Auslandsamt) وظیفه دارد تشخیص دهد که دیپلم شما به رسمیت شناخته شده یا واجد شرایط است یا خیر!

برای گواهینامه هایی که به رسمیت شناخته نشده اند، بررسی های بیشتری لازم است. شما باید دوره PROPAEDEUTIC را بگذرانید. قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد ، این مقدمات شما را واجد سایر شرایط دانشگاه های آلمان (مانند: زبان و شرایط تحصیل و تکمیل دوره های اضافی) می کند.

این دوره ها برای:

 • دانشجویان خارجی که قبلاً برای دوره های تحصیل در آلمان پذیرفته شده اند
 • دانشجویان خارجی که هنوز پذیرفته نشده اند ، اما شرایط را دارند
 • دانشجویان خارجی که هنوز شرایط لازم را ندارند

تهیه شده است.

موارد استثنا برای داوطلبان با استعدادی که متقاضی پذیرش در رشته های هنری نیز هستند معتبر است. شما می توانید فقط با گذراندن چند آزمون مورد نیاز و یا ارائه نمونه هایی از کار خود پذیرش بگیرید .

هزینه صدور مدرک ارزیابی 200 یورو است.

سایر شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در آلمان

شرایط اضافی ورود شامل موارد زیر میباشد:

گواهی و رونوشت از تحصیلات دوره کارشناسی خود

جزئیات تحصیلات دوره متوسطه شما – برخی از فرایندهای درخواست بسیار رقابتی ممکن است بخواهند جزئیات بیشتری از تاریخ آموزش شما را بدانند.

مصاحبه – ممکن است دانشگاه های آلمان مصاحبه ای ترتیب داده باشند که با شما درباره درخواست و تجربه شما بحث کنند. مصاحبه ممکن است رسمی باشد ، به ویژه در دانشگاه های بسیار رقابتی ،یا می تواند از طریق سیستم عامل های کنفرانس ، مانند Skype انجام شود تا کار دانشجویان بین المللی را آسان تر کند.

آزمون های ورودی – این مورد بیشتر در دانشگاه های رقابتی رخ می دهد .این امر همچنین می تواند دررشته های حقوقی ، پزشکی و سایر رشته های مشابه برای اطمینان از سازگاری آموزش های قبلی شما الزامی باشد. همچنین ، مدارس بازرگانی و برنامه های MBA ممکن است به یک نمره خاص از آزمون های شناخته شده مانند GMAT یا GRE نیاز داشته باشند.

مهلت اقدام برای کارشناسی ارشد در آلمان

مهلت درخواست بین دانشگاه ها متفاوت است ، اما این دو زمان کلی به طور گسترده ای اعمال می شود:

 • برای ترم سپتامبر: قبل از 15 ژانویه اقدام کنید
 • برای تحصیلات آغاز شده در ترم زمستان: درخواست خود را قبل از 15 ژوئیه ارسال کنید

در صورت وجود اختلاف در مهلت ، حتماً از قبل مهلت های دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید!

شرایط زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

اگر می خواهید در دوره های آموزش زبان آلمانی شرکت کنید ، دانش زبان الزامی است. که دانشگاه های آلمان دوره های زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند ، در این صورت زبان آلمانی الزامی نیست.اگر دوره های شما به زبان آلمانی باشد ، باید آن را یاد بگیرید.

رشته های به زبان انگلیسی نیازی به آزمون یا گواهینامه زبان آلمانی ندارند. اما ، اگر انگلیسی زبان غیر بومی هستید ، از شما خواسته می شود در آزمون های زبان انگلیسی مانند TOEFL ، IELTS ، PTE شرکت کنید. اگر تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی به پایان رسانده اید ، دیگر نیازی به شرکت در هیچ آزمونی زبان انگلیسی ندارید.

آزمونهای زبان آلمانی شامل  TestDaf (Test für Deutsch als Fremdsprache) و DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber) هستند .

اگر به محض ورود به آلمان در دوره ها به یادگیری زبان ادامه دهید یا اگر دوره آموزش زبان آلمانی را در مراحل اولیه کارشناسی ارشد ادامه دهید ممکن است  نمره پایین تر از مهارت نیز پذیرفته شود.


همین حالا شروع کنید!

برای شروع مشاوره و تشکیل پرونده فقط کافی‌ست فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالی دارید؟

سئوالات متداول در همین صفحه را بخوانید، همچنین مشاوران ما منتظر تماس شما هستند.

۰۲۱-۲۸۴۲۴۴۱۳