چطور گپ تحصیلی رو توجیه کنم؟

وقتی برای سالها از محیط تحصیلی دور باشید این شبهه برای آفیسر و دانشگاه بوجود می آید که شما دیگر علم و اعتبار کافی را مثل قبل برای تحصیل ندارید .به همین دلیل هم باید با ارائه مدارکی که مرتبط با دلیل گپ تحصیلی شما بوده،توجیه کنید که هنوز همانقدر اعتبار و دانش علمی برای ادامه تحصیل را دارید.

گپ تحصیلی چیست؟

گاهی تحصیل بین دو مقطع ممکنه به دلایل مختلف به تعویق بیفته. مثلا یک سال یا بیشتر برای آمادگی کنکور صبر می کنید یا شروع به خواندن زبان می کنید یا شروع می کنید به کارکردن و کسب تجربه. داشتن فاصله در تحصیل در عین اینکه مزایای زیادی دارد اما تحصیل شما در خارج از کشور هم تاثیر می گذارد.

بعد از اینکه درخواست پذیرش و مدارک تحصیلیتان را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کردید به احتمال زیاد از شما می خواهد فاصله ای که بین مقاطع تحصیلیتان ایجاد شده است را توضیح دهید. پس با توجه به دلایلی که باعث گپ تحصیلی شما شده بایدگواهی یا نامه توضیح گپ تحصیلیتان را بنویسید.

تکات مهم درمورد گپ تحصیلی:

در بعضی از کشورها مثل آلمان که هزینه تحصیلی کمی دارند، قوانین سفت و سختی هم برای گپ تحصیلی وجود  دارد، بنابراین سعی کنید از دلایل قانع کننده ای در نامه توضیح گپ تحصیلیتان استفاده کنید.

حد نرمال گپ تحصیلی برای دوره لیسانس معمولا بین دو تا سه سال و برای مقطع ارشد تا پنج سال تعیین شده است.

یک مثال: اگر قصد تحصیل در مقطع ارشد با دوسال گپ تحصیلی را دارید می توانید از مدارک زیر برای توجیه این فاصله استفاده کنید:

  • قرداد کاری یا فیش حقوقی
  • انگیزه نامه قوی
  • مقاله بین المللی یا گواهی شرکت در کنفرانس های بین المللی

در این مورد مطالب بیشتری بخوانید