مهاجرت به آلمان

چگونه شهروند آلمانی شویم؟

با توجه به اینکه آلمان کشوری است که افراد زیادی می خواهند در آن زندگی کنند ، کار کنند و در آن تحصیل کنند ، این سوال هم برای خیلی از اقراد ایجاد میشود که چگونه تابعیت این کشور را به دست آورند؟!

 آلمان کشوری است پر از رویه های اداری و قانونی ، بنابراین به طور طبیعی ، حتی وزارت خارجه فدرال آلمان نیز اظهار داشت که قانون شهروندی بشدت پیچیده است.

۰۲۱۲۸۴۲۴۴۱۳

با این وجود ، مجموعه جی سی آی این راهنما را به بخشهای جامعی تقسیم کرده است ، که می تواند نکات ، الزامات و روشهای کاربردی را به شما ارائه دهد که نحوه اخذ تابعیت آلمان را نشان می دهد.

تابعیت آلمان به چه معناست؟

هنگامی که شما فقط با اقامت دائم در آلمان زندگی می کنید ، شرایط تابعیت آلمان را ندارید. اقامت  دائم برخی از محدودیت ها را در وضعیت شما ایجاد می کند و به همین دلیل بسیاری از ساکنان دائمی آلمان هم به دنبال گرفتن تابعیت هستند.

داشتن تابعیت آلمان به شما حقوق و آزادی هایی می دهد که افراد غیر شهروند از آن برخوردار نیستند. شما به عنوان یک شهروند آلمان این فرصت ها را خواهید داشت:

 • حق رای
 • حق اعمال آزاد
 • حق اجتماع و اعتراض
 • حق حمایت کنسولی
 • دسترسی نامحدود برای یافتن شغل در آلمان
 • حق تبدیل شدن به کارمند دولت و غیره

علاوه بر حقوق مندرج در قانون اساسی آلمان ، شما همچنین وظایفی را که هر شهروند آلمانی بر عهده دارد را نیز بر عهده خواهید داشت. این شامل ادغام در جامعه ، احترام به قانون و پیروی از آن و حتی خدمت سربازی آلمان است.

انواع تابعیت آلمان

شهروند آلمان شدن تحت هر شرایطی امکان پذیر نیست. سه مورد کلی وجود دارد که می تواند منجر به گرفتن تابعیت آلمان شود.

 • با طبیعی سازی
 • به حق خون یا به لاتین Jus Sanguinis
 • از طربق سیستم خاک یا به لاتین Jus Soli

اخذ تابعیت از طریق طبیعی به این معنی است که شما شرایط خاصی را که دولت آلمان تعیین کرده است را برآورده کرده اید و شما واجد شرایط درخواست تابعیت آلمان هستید.

 نوع دیگر ، به حق خون یا Jus Sanguinis به این معنی است که اگر از تبار شهروندان آلمانی باشید ، تابعیت آلمان را دریافت می کنید. این نوع تابعیت فقط والدین شما و دیگر اقوام را شامل نمی شود.

 منظور از حق خاک یا Jus Soli این است که شما در مرزهای آلمان متولد شده اید ، بنابراین در خاک آلمان و از این طریق تابعیت خود را می گیرید.

همه افراد به استثنای اتحادیه اروپا ، EEA یا اتباع سوئیس باید شرایط لازم را داشته باشند و برای گرفتن تابعیت آلمان در یکی از این دسته ها قرار بگیرند.

علیرغم اینکه این سه مورد کاملاً ساده هستند ، هر یک از آنها قوانین و مقررات خاص خود را دارد که در ادامه بحث خواهیم کرد

تابعیت آلمان از طریق طبیعی

تابعیت آلمان به این معنی است که پس از یک دوره مشخص زندگی در آلمان به عنوان یک شخص دارای اقامت دائم ، شما درخواست تابعیت می کنید. محدودیت ها و الزامات زیادی برای به دست آوردن تابعیت وجود دارد ، بنابراین همه نمی توانند آن را بدست آورند.

الزامات اخذ تابعیت آلمان

الزاماتی که برای واجد شرایط بودن برای دریافت تابعیت باید انجام دهید به شرح زیر است:

 • شما باید حداقل 8 سال با اجازه اقامت در آلمان زندگی کرده باشید.
 • شما باید به مدت 7 سال با اجازه اقامت در آلمان زندگی کرده باشید و در یک دوره ادغام شرکت کرده باشید. (این در شرایط خاص ادغام 6 سال می شود)
 • شما باید مهارت زبان آلمانی حداقل B1 را ثابت کنید.
 • شما باید بتوانید از لحاظ مالی زندگی خود و خانواده خود را تأمین کنید و هیچ کمکی از طرف دولت نداشته باشید.
 • شما باید یک شهروند قانون مند و بدون سابقه کیفری باشید.
 • شما باید در آزمون تابعیت قبول شوید.
 • شما باید از هرگونه تابعیت قبلی صرف نظر کنید.

سوابق اقامت شما در سیستم دولتی است .برای ثبات مالی ، می توانید صورتهای بانکی و سایر اسناد را ارائه دهید ، که وضعیت مالی شما را بیان می کند. علاوه بر این ، شما باید تمام تابعیت های قبلی را رها کنید ، مگر در مواردی که کشور دیگر اجازه آن را ندهد یا تسلیم آن غیر ممکن است. این مورد در بسیاری از کشورهای درگیر مانند سوریه وجود دارد.

یکی از مهمترین الزامات در این مورد ، که باید از طریق آزمایش آن را اثبات کنید ، مهارت زبان شماست. با ارائه هر یک از این اسناد می توانید ثابت کنید که زبان آلمانی را تا سطح B1 می دانید:

 • یک گواهی زبان آلمانی مانند Zertifikat Deutsch
 • گواهینامه ای که از طریق یک دوره ادغام مانند “DTZ – آزمون آلمان برای مهاجران” به دست آورده اید.
 • گواهی که ثابت کند شما یک مدرسه متوسطه آلمان را به پایان رسانده اید
 • مدرک پذیرش در یک مدرسه متوسطه عالی آلمان
 • گواهی ای که ثابت کند شما حداقل 4 سال از تحصیل در آلمان را با نمره قبولی گذرانده اید
 • اثبات تکمیل مدارک آموزش عالی به زبان آلمانی

اگر هیچ سندی ندارید که مهارت زبان شما را ثابت کند ، می توانید یک آزمون زبان دولتی را که توسط مقامات شهروندی برگزار می شود ، تکمیل کنید. در هر صورت ، شما باید زبان آلمانی را بلد باشید تا واجد شرایط دریافت تابعیت یا هر نوع شهروند آلمانی دیگری باشید.

چگونه می توان برای تابعیت شهروندی آلمان اقدام کرد؟

اگر بتوانید ثابت کنید که همه شرایط لازم برای تابعیت را برآورده می کنید ، می توانید روند درخواست خود را آغاز کنید. کلیه افراد بالای 16 سال موظف به مراجعه حضوری هستند. والدین و سرپرستان قانونی کودکان زیر 16 سال میتواندد شخصا برای آنها درخواست کنند. مراحل درخواست تابعیت به شرح زیر است:

1.فرم درخواست را دریافت کنید

از آنجا که آلمان یک کشور بزرگ است ، هر ایالت و هر مکان دفتر مهاجرت خود را دارد تا درخواست تابعیت را بررسی کند. برای شروع روند ، باید فرم درخواست تابعیت را از یکی از مکان های زیر دریافت کنید:

 • اداره مهاجرت محلی
 • اگر در یک منطقه شهری زندگی می کنید ، به شورای شهر بروید
 • اگر در منطقه آلمان زندگی می کنید ، به دفتر منطقه ای بروید
 • شورای شهر یا هر مقام محلی دیگر

فرم درخواست را پر کنید و شروع به جمع آوری یک پرونده با تمامی مدارک موردنیاز کنید ، که ثابت می کند شما شرایط اخذ تابعیت آلمان را دارید.

در آزمون تابعیت آلمان قبول شوید

برای اثبات آمادگی برای به دست آوردن تابعیت آلمان ، باید در آزمون تابعیت قبول شوید. این آزمون شامل 33 سوال چند گزینه ای در مورد زندگی در آلمان ، جامعه ، قوانین و همچنین سوالات ویژه در مورد مکان زندگی شما است. این آزمون یک ساعت طول می کشد و برای قبولی در آزمون باید حداقل به 17 سوال درست پاسخ دهید. 

هنگامی که در این آزمون قبول می شوید ، یک گواهی تابعیت دریافت می کنید که می توانید آن را به پرونده خود اضافه کنید.

برای آمادگی برای آزمون ، می توانید در یک دوره آموزشی شرکت کنید ، از گزینه های آزمون عملی اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان استفاده کنید .

اگر عضو هر یک از این گروه ها باشید می توانید از آزمون تابعیت معاف شوید:

 • به دلیل کهولت سن ، بیماری یا از کارافتادگی نمی توانید در این آزمون شرکت کنید
 • شما زیر 16 سال سن دارید
 • شما از دانشگاه آلمان در رشته های سیاسی ، حقوقی یا علوم اجتماعی تحصیلات عالیه دارید
 • هزینه های تابعیت را پرداخت کنید

همچنین با درخواست شهروندی آلمان هزینه های خاصی نیز در بر خواهد داشت.این هزینه هایی است که باید پرداخت کنید:

فرم درخواست 255 یورو برای بزرگسالان

فرم درخواست 51 یورو برای کودکان زیر 16 سال

آزمون تابعیت / تابعیت به قیمت 25 یورو

گواهی تابعیت 25 یورویی

ارسال کلیه اسناد

اسنادی را که اثبات می کند شما نیاز به تابعیت را دارید ، فرم درخواست خود ، رسیدهایی که همه هزینه ها را پرداخت کرده اید و گواهی تابعیت خود را به دفتری ببرید که فرم درخواست را از آن گرفته اید.

 افسران پرونده شما را بررسی می کنند و در صورت تأیید ، شما گواهی تابعیت را دریافت می کنید. اکنون این گواهی اثبات می کند که شما برای شهروند شددن در کشور آلمان آماده هستید.

تابعیت آلمان با سیستم خون (تبار)

نوع دوم شهروندی آلمان به حق خون یا Jus Sanguinis معروف است. این بدان معنی است که شما پدر و یا مادر آلمانی دارید ،بدون توجه به این نکته که شما در آلمان متولد شده اید یا نه.

 اگر پدر و مادرتان مشخصات شما را قبل از یک سالگی در سفارت آلمان در کشوری که متولد شده اید ثبت نام کنند ،تابعیت آلمان را دریافت می کنید. اگر والدین شما ملیت های مختلفی دارند باز هم تابعیت آلمان را دریافت می کنید. 

با این حال ، بین سنین 18 تا 23 سال ، شما 5 سال فرصت دارید تصمیم بگیرید که می خواهید ملیت خود را حفظ کنید.

بعلاوه ، اگر والدین شما طلاق گرفته باشند ، فقط در صورتی می توانید تابعیت آلمان را از طریق تبار بگیرید که والدین شما طبق قوانین آلمان شما را به عنوان فرزند قانونی خود تشخیص دهند.

شما نمی توانید تابعیت آلمان را بگیرید اگر در یک کشور خارجی متولد شده باشید و والدین آلمانی شما نیز پس از اول ژانویه 2000 در یک کشور خارجی متولد شده باشند. تنها در صورتی که شما به عنوان کودک بدون تابعیت شناخته شوید ، می توانید از این قانون عبور کنید.علاوه بر این ، شما نمی توانید تابعیت آلمان را از طریق دیگر نسب از جمله از طریق پدربزرگ و مادربزرگ ، ادعا کنید.

یکی دیگر از مواردی که می توانید تابعیت آلمان را از طریق تبار دریافت کنید این است که در سن کودکی زیر 18 سال توسط اتباع آلمان به سرپرستی گرفته شده باشید.

تابعیت آلمان از بدو تولد یا از طریق خاک

اگر پدر و مادر آلمانی ندارید ، اما در مرزهای آلمان به دنیا آمده اید ، از طریق تولد یا از طریق خاک دارای شرایط تابعیت هستید. این نیز تابعیت Jus Soli است. این نوع تابعیت را می توانید با شرایط زیر دریافت کنید:

 • اگر حداقل یکی از والدین شما حداقل 8 سال قبل از تولد کودک در آلمان زندگی کرده باشد
 • اگر در زمان تولد کودک ، یکی از والدین اجازه اقامت دائم داشته است
 • در گرفتن این نوع تابعیت ، کودک مجدداً باید تابعیت والدین یا تابعیت آلمانی را در سنین 18 تا 23 سال انتخاب کند. کودک باید تابعیت والدین را بگیرد یا تابعیت آلمانی را بگیرد یا درخواست تابعیت مضاعف کند.فقط کودکانی که پس از 2 فوریه 1990 متولد شوند ، حق دریافت این نوع تابعیت را دارند.

تابعیت دوگانه آلمان

داشتن تابعیت مضاعف در آلمان کار ساده ای نیست. شما نمی توانید در آلمان تابعیت مضاعف داشته باشید ، مگر اینکه به یکی از این گروه ها تعلق داشته باشید:

 • شما اهل یک کشور اتحادیه اروپا یا اتحاد جماهیر شوروی سابق هستید
 • شما از کشوری هستید که اجازه نمی دهد تابعیت خود را رها کنید
 • شما یک آلمانی محلی هستید
 • شما والدینی از آمریکا دارید
 • شما برای حفظ تابعیت دیگر از مقامات آلمان اجازه گرفته اید

شما می توانید تابعیت مضاعف داشته باشید ، اما کشوری که در آن زندگی می کنید تعیین می کند چه حقوقی خواهید داشت. 

اگر در آلمان زندگی می کنید ، این کشور شما را یک شهروند آلمانی می داند و از خدمات آلمان و کمک کنسولی برخوردار هستید. 

با این حال ، اگر در کشوری با تابعیت دیگر خود زندگی می کنید ، نمی توانید از خدمات آلمان استفاده کنید و نمی توانید از کنسولگری آلمان کمک بگیرید.

با این حال ، این بدان معنا نیست که شما می توانید از تعهدات خود صرف نظر کنید. در بسیاری از موارد ، ممکن است در هر دو کشور که تابعیت خود را دارید و همچنین خدمت سربازی کامل طبق قوانین آلمان ، ملزم به پرداخت مالیات باشید.

انصراف از تابعیت آلمان

قوانین آلمان به شهروندان این کشور اجازه نمی دهد تابعیت آلمان را رها کنند. به طور دقیق تر ، اگر شهروند آلمانی بخواهد تابعیت خود را لغو کند تا از تعهدی در قبال آلمان مانند مالیات یا خدمت سربازی اجتناب کند ، اجازه این کار را نخواهد داشت.

 بنابراین از آنجا که نمی توانید تابعیت را رها کنید ، تحت این شرایط می توانید آن را از دست بدهید:

 • اگر آن را از مقامات آلمانی درخواست کنید و کشور دیگری تابعیت شهروندی را به شما پیشنهاد داده باشد.
 • اگر یک کودک آلمانی توسط یک خارجی پذیرفته شود ، تابعیت آلمان را از دست می دهد.
 • اگر بدون اجازه مقامات آلمانی به نیروهای نظامی کشوری که تابعیت دیگری در آن دارید ملحق شوید.
 • در صورت اخذ تابعیت دیگر ، تابعیت آلمان را از دست خواهید داد.
 • اگر تابعیت شما از طریق طبیعی به دست آمده باشد و به دلیل فعالیت های غیرقانونی آن را از دست دهید.
همین حالا شروع کنید!

برای شروع مشاوره و تشکیل پرونده فقط کافی‌ست فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالی دارید؟

سئوالات متداول در همین صفحه را بخوانید، همچنین مشاوران ما منتظر تماس شما هستند.

۰۲۱-۲۸۴۲۴۴۱۳