خودآموز ویزای تحصیلی

Studienkolleg در آلمان

آلمان چهارمین مقصد محبوب در بین دانشجویان بین المللی در جهان است. دقیقاً مانند شما که به تحصیل در آلمان فکر میکنید؛ بیش از سیزده درصد دانشجویان دانشگاه های آلمان در سال 2018 از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور مهاجرت تحصیلی کرده اند.دلیل این استقبال این است که آلمان بهشت ​​آموزش عالی است.

۰۲۱۲۸۴۲۴۴۱۳

 بر خلاف کشورهای دیگر ، در آلمان بسیاری از دانشگاه های رتبه بندی شده در سراسر جهان ، رشته های بی شماری را برای انتخاب در میان مقاطع قرار داده اند که این امتیاز نوید اشتغال زایی بالا و هزینه های زندگی مقرون به صرفه را به شما می دهد.

طبق آخرین آمار رسمی ، بیش از 357000 دانشجوی خارجی در آلمان به دنبال مدرک دانشگاهی هستند ، در حالی که تعداد آنها به طور پیوسته در حال افزایش است.

هر ساله ، هزاران دانشمند از سراسر جهان به تحصیلات خود در دانشگاه های آلمان آغاز می کنند و دلایل انتخاب آلمان برای شروع تحقیقات کاملا آشکار است.

 

مزایای تحصیل در آلمان چیست؟

حتما تابحال از خود پرسیده اید که چرا باید در آلمان تحصیل کنم ؟ پاسخ پرسش خود را در سایت ما میتوانید پیدا کنید.

مزایای تحصیل در آلمان عبارتند از:

1-شهریه کم یا بدون شهریه

در زمانی زندگی میکنیم که تحصیلات عالی به دلیل نیاز روزافزون به افراد متخصص و نیمه متخصص، با سرعت بیشتری در دانشگاه ها افزایش می یابد .

 آلمان تنها مقصد برتر تحصیل است که دانشگاه های آن هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند.این تصمیم که در اکتبر 2014 به تصویب رسید ، بیان داشت که کلیه دانشجویان بین المللی که از دانشگاه های دولتی در آلمان پذیرش دارند ، از پرداخت شهریه عادی معاف هستند.

 دانشجویان خارجی فقط باید هزینه های اداری کمی مانند هزینه های دانشجویی ، هزینه های انجمن های دانشجویی و بلیط حمل و نقل عمومی را بپردازند که در کل نیمسال تقریبا به 250 یورو میرسد.

طبق یک نظرسنجی که ما در سال 2018 انجام دادیم ، 35.3٪ از دانشجویان خارجی احتمالی در آلمان دلیل انتخاب این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود، پایین بودن یا رایگان بودن دانشگاهها عنوان کردند.

2-دانشگاه های دارای رتبه برتر

بر اساس ثبت رسمی در سال 2018 ، 429 موسسه آموزش عالی دولتی در آلمان فعالیت می کنند که 106 دانشگاه در میان این تعداد وجود دارند.

 دانشگاه های آلمان بالاتر از استانداردهای جهانی آموزش عالی هستند.برخی از آنها به طور مداوم در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند.

 دانشجویان این دانشگاه ها را برای کیفیت آموزش ، تجارب عملی در طول تحصیل ، فرصت های پیشرفت تحصیلی در حین و بعد از تحصیل و مهمتر از همه محیط امن و دوستانه انتخاب میکنند.

علاوه بر دانشگاه های دولتی دارای رتبه های برتر جهانی ، سالانه چندین دانشگاه خصوصی آلمان نیز در رتبه بندی جهانی معرفی می شوند.

 برخی از دانشگاه های آلمان علاوه بر اینکه در بین بهترین دانشگاه ها هستند ، در اروپا نیز به عنوان قدیمی ترین دانشگاه ها شهرت دارند.

3 هزینه های زندگی پایین

هزینه های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً ناچیز است. به طور متوسط ، دانشجویان می توانند 800 یورو در ماه از حساب بلوکه شده خود دریافت کنند.

اجاره در برخی از کلان شهرها ، مانند هامبورگ یا مونیخ ، ممکن است زیاد باشد ، اگرچه به هیچ وجه با شهرهایی مانند پاریس یا لندن قابل مقایسه نیست .

4- بازار کار برای فارغ التحصیلان

آلمان اقتصادی بزرگ با فرصت های بی شماری برای فارغ التحصیلان خارجی است. برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی ، اقتصاد آلمان حول یک یا دو مکان خاص متمرکز نیست.

 قطب های صنعتی در سراسر آلمان پراکنده شده اند: هامبورگ محل زندگی شرکت های تجاری و رسانه ای است. مونیخ و اشتوتگارت در زمینه تولید خودرو قوی هستند.

 فرانکفورت سرمایه مالی پیشرو است. به طرز عجیبی ، برلین حضور پررنگی در صنعت ندارد اما طی سالهای اخیر به پایتخت آغازین اروپا تبدیل شده است.

5- یادگیری زبان آلمانی

یادگیری زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان یکی از جنبه های موفقیت شما در این کشور محسوب میشود.خوب است که بدانید زبان آلمانی بیشترین زبان مادری در قاره اروپا است.

 بنابراین ، با صحبت کردن به زبان آلمانی ، خود را در موقعیتی قرار می دهید که به کارفرمایان به سمت شما بیایند و به شما پیشنهاد کار دهند.

 از طرف دیگر ، زبان آلمانی در جهان به طور گسترده ای صحبت می شود و این به معنای فرصتی برای شما برای سفر به جهان و رفتن به مکانهایی است که قبلاً هرگز تابحال آنها را ندیده اید.

6- تنوع رشته های تحصیلی در آلمان

علاوه بر داشتن تعداد زیادی دانشگاه ، آلمان دوره های بی شماری را ارائه می دهد که متناسب با علاقه همه افراد طراحی شده است. آلمان به عنوان یک کشور صنعتی سرمایه گذاری زیادی در دانشگاه های مهندسی کرده است و امروزه برنامه های مهندسی به ویژه در دانشگاه های آلمان بسیار ارزشمند هستند.

 با این حال ، برنامه های تحصیلی بسیار بیشتری در این دانشگاه ها ارائه می شود و در برخی از آنها میتوان رشته هایی مانند داروسازی و پزشکی را مشاهده نمود.

ویزای تحصیلی در آلمان

در این قسمت از مقاله در مورد نحوه اخذ ویزای تحصیلی در آلمان صحبت میکنیم .

اگر درمورد تحصیل در آلمان سردرگم هستید و با توجه به میزان اطلاعات موجود در مورد قدم هایی که باید بردارید گیج شده اید ، شما در سایت مناسبی هستید.در این مقاله ما روند تحصیل در آلمان را به عنوان یک دانشجوی بین المللی در 8 مرحله ای که باید طی کنید ساده کرده ایم.

 این 8 مرحله را یکی یکی دنبال کنید تا متوجه شوید برای تحقق بخشیدن به رویای تحصیل در آلمان باید چه کارهایی انجام دهید.

روند درخواست برای تحصیل در آلمان:

 1. یک برنامه یا رشته تحصیلی پیدا کنید.
 2. تمام شرایط را برآورده کنید.
 3. زبان آلمانی را بیاموزید.
 4. از داشتن تمکن مالی اطمینان حاصل نمایید.
 5. برای پذیرش اقدام کنید.
 6. ویزای دانشجویی آلمان خود را دریافت کنید.
 7. محل اقامت خود را در آلمان پیدا کنید.
 8. در دانشگاه خود ثبت نام کنید.
 9. یک برنامه و رشته تحصیلی برای تحصیل در آلمان پیدا کنید

(حداقل 3 ماه قبل از تصمیم گیری تحقیق را شروع کنید)

یافتن دانشگاه و انتخاب برنامه تحصیلی متناسب با علایق شما ،اولین قدم برای برنامه ریزی تحصیل شما در آلمان است.

قرار نیست این یک مشکل اساسی باشد زیرا بتعداد زیادی دانشگاه و برنامه های بی شماری در دسترس وجود دارند که کیفیت آنها بدون شک از کلاس جهانی برخوردار است.

 صرف نظر از اینکه در زندگی می خواهید به چه مسیری بروید ، مطمئناً یک برنامه مطالعاتی وجود دارد که مطابق با آرزوهای تحصیلی و برنامه های آینده شما باشد.

اما اگر قبل از شروع مراحل درخواست خود برای تحصیل در آلمان خیلی به این موضوع فکر نکرده باشید ، یافتن دانشگاه و برنامه تحصیلی ممکن است زمان ببرد.

 تعداد بالای دوره های موجود می تواند یکی از دلایلی باشد که شما هنوز تصمیمی نگرفته اید.

پیشنهاد می کنیم حداقل 3 ماه قبل از تصمیم نهایی ،درباره برنامه ای که قصد تحصیل دارید ،فکر کنید. این مدت زمان کافی است تا به شما امکان اسکن کلیه دانشگاه های آلمان را بدهد که دوره های مربوط به رشته شما را ارائه می دهند.

وقتی دانشگاه های آلمان را پیدا کردید ، می توانید روی لیست کوچکتری از دانشگاه ها که برای شما ایده آل به نظر می رسند تمرکز کنید.

شما می توانید تصمیم بگیرید که فقط بر روی یک دانشگاه تمرکز کنید یا در چندین دانشگاهی که بیشتر دوست دارید اقدام کنید تا شانس خود را برای اطمینان از پذیرش افزایش دهید.یافتن دانشگاه و برنامه تحصیلی بسیار مهم است زیرا همه چیز را تعیین می کند.

راهنمای نحوه انتخاب دانشگاه مناسب در آلمان

 1. تمام شرایط تحصیل در آلمان را برآورده کنید

(دو هفته قبل از باز کردن پرونده)

اکنون که تصمیم گرفتید در کدام دانشگاه و برنامه تحصیلی می خواهید شرکت کنید ، باید تمام شرایط را بررسی کنید. برای این منظور ، شما میتوانید وب سایت دانشگاه و بخش شرایط پذیرش آنها را بررسی کنید.

 اگر مواردی وجود دارد که نمی فهمید ، هرگز وقت خود را هدر ندهید سریعا با وکیل خود یا مستقیماً با دانشگاه تماس بگیرید .شرایط ورود به دانشگاه و نوع دوره انتخابی شما متفاوت است ، بنابراین توصیه می شود که بخش الزامات را چندین بار بخوانید.

از دست دادن زمان و کسری مدارک رایج ترین موضوعاتی است که در این مرحله اتفاق می افتد و هر دو می توانند منجر به تاخیر در پذیرش یا حتی رد درخواست شوند.

برای جلوگیری از چنین احتمالی باید این مدارک را در اسرع وقت آماده کنید.

به عنوان مثال ، آمادگی برای آزمون استاندارد مهارت زبان آلمانی : شما باید حداقل در یک دوره زبان آلمانی شرکت کنید.

 1. 3. زبان آلمانی را بیاموزید

(یادگیری آن را 6 ماه قبل از برنامه یا دوره شروع کنید)

موفقیت شما در دانشگاه به مهارت شما در زبان آلمانی بستگی دارد ، حتی اگر برنامه شما به زبان انگلیسی باشد. داشتن دانش کامل در زبان آلمانی تضمین می کند که شما مطالب مورد مطالعه را درک خواهید کرد.

در آلمان ، بیشتر دوره های کارشناسی به زبان مادری(آلمانی) تدریس می شود ، در حالی که بسیاری از برنامه های تحصیلی در مقاطع بالاتر دانشگاهی به طور کامل یا جزئی به زبان آلمانی تدریس می شوند. غیر از دانشگاه ، شما معمولاً باید با مردم محلی آلمانی صحبت کنید.

یادگیری زبان آلمانی از ابتدا ممکن است دشوار باشد ، اما اگر زود شروع کنید ، تا زمانی که به آلمان می آیید ، کاملاً آلمانی صحبت می کنید. ما توصیه می کنیم حداقل 6 ماه قبل از شروع دوره آموزشی زبان آلمانی خود را شروع کنید.

 1. 4. در مورد تمکن مالی مورد نیاز آلمان اطمینان حاصل کنید

(حداقل دو هفته قبل از درخواست ویزای دانشجویی آلمان)

گام بعدی اطمینان از اینکه شما از توانایی مالی لازم برای زندگی و تحصیل در آلمان برخوردار هستید. طبق قانون فعلی ، هر دانشجوی خارجی غیر اتحادیه اروپا یا غیر EEA باید توانایی مالی مناسبی برای تأمین هزینه اقامت خود در آلمان در طول تحصیل داشته باشد.

یک دانشجوی بین المللی در آلمان باید حداقل 10،332 یورو داشته باشد که برای دانشجو برای تأمین هزینه های زندگی سال اول تحصیل کافی است. این مقدار پول باید به یک حساب بانکی مسدود شده در آلمان واریز شود.

نکته مهم: برای اینکه احتمال دریافت ویزای دانشجویی خود را بسیار زیاد کنید باید از یک حساب مسدود شده به عنوان اثبات منابع مالی استفاده کنید.

حساب مسدود شده نوع خاصی از حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در آلمان است ، تا اثبات کند شما در طول تحصیل بودجه کافی برای زندگی یک ساله در آلمان را دارید.

از سال 2021 تخمین زده می شود که یک دانشجوی خارجی در آلمان حداقل به طور متوسط 861 یورو در ماه هزینه کند. بنابراین ، قبل از اقدام برای ویزای دانشجویی آلمان ، شما باید 10،332 یورو در حساب بانکی خود داشته باشید.

به طور طبیعی ، برای یک دانش آموز ، این مقدار بسیار زیادی است و جمع آوری آن زمان بر است.

به شما توصیه می شود که مدت زمان طولانی قبل از شروع درخواست دانشگاه خود ، پس انداز کنید ، مگر در مواردی که بورسیه تحصیلی در آلمان دریافت کرده باشید و از آن به عنوان اثبات توانایی مالی خود استفاده کنید.

به طور معمول ، 6 ماه قبل از درخواست شما برای اثبات تمکن مالی زود است و دو هفته قبل از درخواست ویزای دانشجویی باید آنها را واریز و اثبات نمایید.

روشهای تامین هزینه تحصیل در آلمان

 1. 5. برای پذیرش اقدام کنید

(به محض تکمیل مدارک موردنیاز)

پس از بررسی مجدد مدارک درخواستی ، نوبت به ارسال اپلیکیشن میرسد .این درخواست را می توان بصورت آنلاین انجام داد ، اما ممکن است دانشگاه هایی وجود داشته باشند که فقط به صورت حضوری یا از طریق پست درخواست شما را دریافت کنند.

با دانشگاه یا وکیل خود تماس بگیرید تا ببینید شما از چه راهی می توانید درخواست خود را ارسال کنید.

 اکثر دانشگاه های آلمان دارای بخشی از پلت فرم درخواست آنلاین هستند که به UniAssist معروف است. علاوه بر این ، دانشگاه هایی وجود دارند که بستر خود را برای پذیرش آنلاین در وب سایت خود اجرا می کنند.

بخاطر داشته باشید که دانشگاه ها به زبان آلمانی قطب دانشجویان بین المللی هستند و کمیته های پذیرش به طور گسترده ای در حال بررسی درخواست دانشجویان برای پذیرش هستند.

 مرور همه رشته و تهیه مدارک موردنیاز دانشگاه نیاز به صرف زمان بسیاری دارد و شما باید در اسرع وقت درخواست خود را ارسال کنید تا بتوانید پذیرش را بگیرید.

شما باید درخواست خود را پس از باز شدن فراخوان درخواست ارسال کنید و سپس منتظر نامه پذیرش باشید.بسته به سطح تحصیلاتی که در آلمان دنبال می کنید ، مراحل درخواست کمی متفاوت است.

مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان

6-ویزای دانشجویی آلمان خود را دریافت کنید

(به محض دریافت نامه پذیرش)

اگر دانشجویی هستید که از کشوری غیر اتحادیه اروپا و غیر EEA می آیید باید ویزای دانشجویی آلمان را دریافت کنید.

برای راهنمایی دقیق در مورد نحوه دریافت ویزای دانشجویی ، لطفا مقاله ما “شرایط ویزای دانشجویی آلمان” را بخوانید.

زمانی که مدارک را جمع می کنید ، پیشنهاد می کنیم شخصاً با سفارت / کنسولگری آلمان تماس گرفته و وقت ویزا بگیرید یا از وکیل خود بخواهید اقدامات لازمه را انجام دهد.

اطمینان حاصل کنید که از امکانات مالی مناسبی برای تحصیل در آلمان برخوردار هستید.یکی از آسانترین و بهترین راه ها برای متقاعد کردن مقامات به داشتن پول کافی برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی خود ، افتتاح حساب بانکی به اصطلاح مسدود شده است.

ما پیشنهاد می کنیم یک حساب بانکی مسدود شده با Fintiba باز کنید. Fintiba یک شرکت آلمانی است و به طور رسمی توسط وزارت خارجه فدرال آلمان تأیید می شود.

علاوه بر سایر مدارک ،باید بیمه نامه درمانی نیز دریافت کنید.

 1. 7. محل اقامت خود را پیدا کنید

(در صورت امکان دو هفته قبل از ورود در آلمان)

اکنون که شما به طور رسمی دانشجوی پذیرفته شده ای در آلمان هستید و ویزای دانشجویی خود را دارید ، باید به مکانی برای اقامت فکر کنید.

 اقامت در آلمان برای دانشجویان بین المللی گران نیست ، اما طبیعی است که شما به عنوان یک دانشجوی خارجی باید تلاش کنید که مناسب ترین مکان را برای اقامت خود انتخاب نمایید.

ما به شما توصیه می کنیم اولویت خود را به این مسئله اختصاص دهید با این حساب می توانید قبل از فرود در آلمان به صورت آنلاین محل اقامت خود را پیدا کنید.

 1. 8. در دانشگاه خود ثبت نام کنید

(هفته اول پس از ورود به آلمان)

آخرین مرحله برای پذیرش رسمی دانشگاه مورد نظر شما ثبت نام در دوره ای است که در آن پذیرفته شده اید. از این نظر ، روند ثبت نام شما را از یک متقاضی موفق به یک دانشجوی ثبت نام شده در آلمان تغییر میدهد.

تحصیلات عالی دولتی در آلمان به صورت رایگان ارائه می شود ، اما شما باید هزینه ثبت نام را حدودا بین 150 تا 250 یورو بپردازید. علاوه بر این ، برای استفاده رایگان از حمل و نقل عمومی به مدت 6 ماه ، باید بلیط ترم خود را نیز پرداخت کنید.

برای ثبت نام در دوره دانشگاه خود در آلمان باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورت
 • ویزا یا اجازه اقامت شما
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده
 • مدارک تحصیلی (مدارک اصلی یا کپی های معتبر)
 • نامه پذیرش
 • اثبات بیمه درمانی در آلمان
 • رسید هزینه پرداخت

پس از ثبت نام در دانشگاه ، سند ثبت نام (کارت شناسایی) برای شما صادر می شود که بعداً می تواند برای درخواست اجازه اقامت و حضور در کلاس های شما استفاده شود.

یک نکته مهم: شما باید هر ترم را پس از اتمام دوره قبلی مجدداً ثبت نام کنید و مجدداً باید همان هزینه های ثبت نام را بپردازید.

سوالات متداول در مورد تحصیل در آلمان

1- هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی چقدر است؟

اگرچه می توانید در دانشگاههای دولتی آلمان در مقطع کارشناسی به صورت رایگان تحصیل کنید ولی ثبت نام ، تأیید و مدیریت هزینه در هر ترم هزینه دارد. این مبلغ معمولاً بیش از 250 یورو (290 ~ دلار آمریکا) در هر ترم نیست اما بسته به دانشگاه متفاوت است.

2- آیا تحصیل در آلمان به زبان آلمانی دشوار است؟

زبان آلمانی برای یادگیری یک زبان بسیار دشوار است و دارای یک ساختار گرامری بسیار متفاوت از انگلیسی است. اما وقتی شروع به یادگیری میکنید متوجه خواهید شد که یادگیری آن غیرممکن نیست.

لذا شروع به یادگیری در این فرایند نقش بسزایی دارد.

3- درآمد دانجویان در آلمان چقدر است؟

به عنوان یک دانشجو ممکن است ماهیانه تا 450 یورو درآمد داشته باشید بدون اینکه مالیات به دولت بپردازید.

اگر هر ماه به عنوان شغل کوچک به شما مزد پرداخت می شود ، می توانید سالانه حداکثر 5400 یورو درآمد کسب کنید.

 برای دانشجویان یک آستانه معافیت مالیاتی سالانه در نظر گرفته شده است که امسال 9000 یورو است.

4- آیا محدودیت سنی برای تحصیل در آلمان وجود دارد؟

خیر ، درخواست برای برنامه های تحصیلی در آلمان محدودیت سنی ندارد. در واقع ، آلمان به داشتن قدیمی ترین فارغ التحصیلان قاره مشهور است – سن محصلین در دانشگاه های آلمان به طور متوسط 28 سال تخمین زده شده است.

5- آیا آیلتس برای آلمان لازم است؟

اگر انگلیسی زبان غیر بومی هستید و یا دانشگاهی که پذیرش گرفتید به زبان انگلیسی تدریس میکند، ممکن است لازم باشد مدارک مهارت انگلیسی زبان خود را با نتیجه TOEFL یا IELTS ارائه دهید.

همین حالا شروع کنید!

برای شروع مشاوره و تشکیل پرونده فقط کافی‌ست فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالی دارید؟

سئوالات متداول در همین صفحه را بخوانید، همچنین مشاوران ما منتظر تماس شما هستند.

۰۲۱-۲۸۴۲۴۴۱۳