خودآموز ویزای تحصیلی

چگونه هزینه های تحصیل در آلمان را تامین کنیم؟

علی رغم اینکه شهریه دانشگاه های آلمان صفر یا بسیار کم است و هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورها بسیار معقول است ، دو سوم دانشجویان بین المللی همچنان برای تأمین هزینه های زندگی خود، کار نیمه وقت را انتخاب می کنند.

مدیریت امور مالی چالش مهمی است که شما باید به عنوان یک دانشجوی بین المللی آن را بیاموزید. بهتر است از قبل شروع به آماده سازی امور مالی خود و نحوه تأمین هزینه های زندگی خود در آلمان کنید.

۰۲۱۲۸۴۲۴۴۱۳

فهرست مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:

  • پس انداز شخصی
  • درآمد والدین
  • کار نیمه وقت در آلمان
  • به عنوان دانشجوی بین المللی می توانم به دنبال چه مشاغلی بروم؟
  • نکات مهم
  • وام های دانشجویی در آلمان
  • بورس تحصیلی
  • منابع بورس تحصیلی در آلمان

در اینجا چند روش برای تأمین هزینه تحصیل در آلمان آورده شده است:

درآمد والدین

پس انداز شخصی

کار نیمه وقت

بورس تحصیلی

وام دانشجویی

 

1-چگونه با پس انداز شخصی ،هزینه های تحصیل در آلمان را تامین کنیم؟

حتی اگر پس انداز شخصی شما کل هزینه تحصیل در آلمان را پوشش ندهد ، با کمی تلاش می توانید حداقل مبلغ مورد نیاز را برای ارائه اثبات منابع مالی جمع کنید ، بنابراین می توانید ویزای تحصیلی آلمان و اجازه اقامت خود را دریافت کنید.

از آنجا که این مبلغ را نمی توان در یک شب به دست آورد ، توصیه می شود زودتر پس انداز کنید.

 برای اکثر دانشجویان بین المللی از روزی که تصمیم گرفتند برای تحصیل قرار است به آلمان بروند ، پس انداز می کنند. 

صرف نظر از این ، شما باید به پس انداز پول عادت کنید زیرا مجبورید این کار را اغلب در آلمان انجام دهید.

 با این اوصاف ، صرف نظر از اینکه در چه مرحله ای هستید ، خواه فقط در آینده قصد تحصیل در آلمان را دارید یا در حال حاضر برای ویزای دانشجویی اقدام کردید ، خوب است که پس انداز کنید.

درآمد والدین

اگر والدین شما درآمد کافی برای تأمین هزینه تحصیل شما در آلمان را دارند ، می توانید به عنوان مدرکی از منابع مالی برای دریافت ویزای دانشجویی خود استفاده کنید. 

برای این منظور ، سفارت آلمان برای اثبات این پول متعلق به والدین شما از شما یک بیانیه بانکی می خواهد و شما می توانید هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را تأمین کنید.

همچنین ، اگر درآمد والدین شما بیشتر باشد ، می توانند هزینه های شما را برای کل دوره پوشش دهند.

این یک فرصت عالی برای شماست تا خود را به کلاسها برسانید و نگران امور مالی خود نباشید.

در برخی خانواده ها بسیار معمول است که والدین برای فرزندان خود صندوق پس انداز شخصی ایجاد می کنند تا بتوانند از پس هزینه های تحصیل خود برآیند. هنگامی که نوبت به تحصیل در خارج از آلمان می رسد ، بسیاری از دانشجویان بین المللی از این پول را به عنوان اثبات منابع مالی استفاده می کنند.

در پایان ، اگر پس انداز شما معادل حداقل مبلغ مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی نیست ، حداقل هزینه های دیگری را که تحصیل در آلمان بر شما سنگین می کند را کاهش می دهد.

چگونگی کار نیمه وقت در آلمان

اکثر دانشجویان بین المللی در آلمان برای تأمین هزینه های زندگی خود به صورت نیمه وقت کار می کنند. آلمان در مورد فرصت های شغلی دانشجویی ،دریایی از فرصت ها است و در وهله اول بیشتر آنها به سطح تخصص بالاتری نیاز ندارند. تعجب آور نیست که بیش از 60٪ دانشجویان بین المللی در آلمان به صورت نیمه وقت کار می کنند.طبق مقررات قانونی فعلی ، دانشجویان بین المللی در آلمان مجاز به کار تا 120 روز از سال هستند.

اگر قصد دارید بیش از این کار کنید ، باید مجوز خاصی بگیرید. دو سازمانی که این مجوزها را صادر می کنند آژانس کاریابی محلی (Agentur fur Arbeit) و دفتر ثبت نام خارجی ها (Ausländerbehörde) هستند.

با این حال ، فقط به درآمد شغلی نیمه وقت خود اعتماد نکنید. معمولاً این کارها برای تأمین کلیه هزینه ها کافی نیستند زیرا شما نیاز به تأمین مخارج دیگری هم دارید.

 اما هنوز هم بار مالی زیادی را از بودجه شما کم می کند. به هر حال ، این همان کاری است که اکثر دانشجویان در آلمان انجام می دهند.

اگر نمی دانید چگونه به دنبال کار بگردید ، ما به شما پیشنهاد می کنیم با خدمات دانشجویی دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید تماس بگیرید یا با مشاور یا وکیل خود در تماس باشید.

 آنها احتمالاً کاری را پیدا می کنند که با آنچه شما به دنبال آن هستید مطابقت داشته باشد.

معافیت ها

در تعطیلات عادی دانشگاه می توانید تمام وقت کار کنید. اگر شغل شما تحت مقررات خاصی به عنوان یک کار اجباری در نظر گرفته شود ، می توانید ساعتهای بیشتری کار کنید.

به عنوان دانشجوی بین المللی می توانم به دنبال چه مشاغلی بروم؟

مشاغل نیمه وقت زیادی وجود دارد که می توانید در آلمان جستجو کنید. با این حال ، ما به شما پیشنهاد می کنیم شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنید. نه تنها به شما کمک می کند تا هزینه های زندگی خود را تأمین کنید بلکه اعتباراتی را نیز به تحصیلات شما اضافه می کند.

به عنوان مثال ، اگر دانشجوی شیمی هستید ، می توانید به عنوان کارمند در آزمایشگاه دانشگاه کار کنید.

دانشگاه های آلمان طیف گسترده ای از مشاغل نیمه وقت را برای دانشجویان خود ارائه می دهند. اما ، اگر موفق به یافتن یک مورد در دانشگاه نشوید ، احتمالاً بسیاری از مشاغل نیمه وقت دیگر در خارج از دانشگاه شما وجود دارد که می توانید برای آنها درخواست دهید.

در اینجا چند ایده وجود دارد که می توانید هنگام تحصیل در آلمان در این حوزه ها کار کنید:

استاد راهنما

دستیار علمی

کارکنان اداری در خدمات دانشجویی

یک عضو کارمند در موزه تاریخ دانشگاه

پخش کننده روزنامه

گارسون

متصدی بار

پرستار بچه

 

نکات مهم

میزان پولی که هنگام کار نیمه وقت در آلمان بدست خواهید آورد به نوع شغل و مهارتهای حرفه ای شما بستگی دارد.

 توجه داشته باشید که اگر درآمد شما از یک حد ثابت فراتر رود ، به عنوان یک مالیات دهنده عادی باید مالیات خود را بپردازید.بنابراین ، اگر ماهانه بیش از 450 یورو درآمد دارید باید مالیات بپردازید.

وام های دانشجویی در آلمان

یکی دیگر از روش های تأمین مالی تحصیلات شما در آلمان ،دریافت وام دانشجویی است. 

دانشجویان بین المللی از مزایای بی شماری برخوردار هستند و یکی از این مزایا دسترسی به طرح های وام دانشجویی است.

منابع مختلف وام دانشجویی با بودجه دولتی و غیردولتی وجود دارد که برای کمک به شما در تأمین هزینه تحصیل در آلمان با ارائه وام هایی اغلب با نرخ بهره صفر یا بسیار کم ایجاد شده است. 

علاوه بر این ، بسیاری از دانشگاه های آلمان برای حمایت از دانشجویان خارجی طرح های وام دانشجویی خود را ایجاد کرده اند.طرح های وام دانشجویی عمومی نرخ بهره ای ندارند ، در حالی که منابع غیر دولتی ممکن است نرخ بهره پایین را اعمال کنند.

 به غیر از سود ، ممکن است محدودیت های دیگری نیز وجود داشته باشد ، بیشتر مربوط به محدودیت زمانی است که در آن شما مجبور به بازپرداخت پول و مقدار پولی هستید که می توانید وام بگیرید.

توجه داشته باشید که نمی توانید فقط به وام های دانشجویی اعتماد کنید زیرا مبلغی که می توانید از یک طرح وام دریافت کنید محدود است و برای تأمین هزینه ها کافی نیست. به همین ترتیب ، وام دانشجویی فقط می تواند به عنوان بودجه مکمل منابع مالی شما برای تأمین هزینه تحصیل در آلمان باشد.

قبل از جستجوی سازمانی که بتواند به شما وام دانشجویی اعطا کند ، توصیه می شود بررسی کنید آیا دانشگاه منتخب شما وام دانشجویی به دانش پژوهان خارجی اهدا می کند یا خیر.

 در زیر برخی منابع وجود دارد که می توانید برای تأمین هزینه تحصیل خود در آلمان به دنبال وام دانشجویی باشید.

BAföG – مخفف قانون کمک و آموزش فدرال است.

 مأموریت آنها این است که علیرغم کمبود منابع مالی مناسب برای دستیابی به این هدف ، به دانش آموزان با استعداد فرصت دهند تا در رشته تحصیلی موردنظرشان تحصیل کنند.

 وجوه آنها بیشتر کمک بلاعوض یا وام بدون بهره است. از زمان تأسیس آن در سال 1971 ، بیش از چهار میلیون نفر از خدمات آنها بهره مند شده اند.

Bildungskredit – صندوق دیگری است که توسط دولت آلمان در ارتباط با یک گروه بانکی خصوصی اعطا می شود.

 برخلاف BAföG ، Bildungskredit به افرادی اعطا می شود که در مراحل بالاتر تحصیلات خود هستند و برای ادامه کار خود به وام احتیاج دارند. علاوه بر این ، این نوع وام دانشجویی دارای نرخ بهره کم است و یک بستر مبتنی بر نیاز نیست ، از این رو همه به آن دسترسی دارند.

سیستم های وام بانکی – علاوه بر وام های دانشجویی با بودجه دولتی ، در آلمان تعداد زیادی از بانک ها وجود دارند که برای کمک به خارجی ها برای تأمین هزینه های اقامت خود در آلمان ، طرح های وام دانشجویی خود را با نرخ بهره ایجاد کرده اند.

 بانک های دویچه ، رایفیزنبانکن ، اسپارکاسه ، هایپو ورین بانک از بانک هایی هستند که وام های دانشجویی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

چگونه در آلمان بورس تحصیلی بگیریم؟

بورس تحصیلی فرصت عالی دیگری برای تأمین هزینه تحصیل در آلمان است. 

به عنوان کشوری که از تعداد زیادی دانشجوی بین المللی استقبال می کند ، بورس های تحصیلی زیادی برای دانشجویان با استعداد و ماهر ارائه می شود.اگرچه اعتماد به بورس های تحصیلی دشوار است ، اما آنها مطمئناً مبلغ زیادی را به بودجه شما اضافه می کنند تا هزینه های زندگی شما را هنگام تحصیل در آلمان تأمین کنند.

از چه منابعی میتوان بورس تحصیلی در آلمان گرفت؟

Deutschlandstipendium

یک مالکیت خصوصی و دولتی که هدف آن حمایت از دانشجویان ممتاز نه تنها از نظر مالی بلکه با یک سری مزایای دیگر در کنار آن است.

 شرکت ها و سازمان های خصوصی که در این طرح شرکت می کنند به ازای هر دانشجو ماهیانه 150 یورو به این دانشجویان کمک می کنند.

 علاوه بر این ، هر فرد آلمانی در این بنیاد نیز به ازای هر دانشجو 150 یورو در ماه کمک می کند ، بنابراین اگر برنده این بورس شوید هر ماه 300 یورو دریافت خواهید کرد.

 

این بودجه عمدتا برای دو ترم ارائه می شود ، اما همچنین می تواند برای کل مدت تحصیل شما نیز اعطا شود. در حالی که بودجه این بورس های تحصیلی از دولت و شرکای خصوصی اعطا می شود ، دانشگاه ها موظفند آن را به دانشجویان خود اهدا کنند.

بورس تحصیلی DAAD

 

DAAD سازمانی بزرگ است که مأموریت آن ترویج داخلی سازی دانشگاه های آلمان از طریق ایجاد فرصت های مالی و مشاوره های بی شمار، برای دانشجویان با استعداد در آلمان است. 

از زمان پیدایش آنها در سال 1925 ، میلیون ها دانشجوی خارجی از خدمات DAAD بهره مند شده اند. در سال 2016 ، بیش از 131000 دانشمند آلمانی و خارجی تحصیلات خود را با کمک های مالی DAAD تأمین کردند.و امروز آنها یک لیست غنی از بورس های تحصیلی در دسترس برای دانشجویان بین المللی دارند.

اراسموس +

بزرگترین طرح تبادل دانشجو در اروپا فرصتهای جذابی برای تحصیل در زبان آلمانی برای تعداد محدودی ترم یا کل دوره فراهم می کرده است.

 دانشگاه های آلمان در تعداد زیادی از پروژه های تبادل اراسموس شرکت می کنند و شما می توانید از این مسیر برای تأمین هزینه تحصیل خود در آلمان استفاده کنید. 

توجه داشته باشید که ممکن است برخی از وجوه به طور مستقیم به شما اعطا نشود ، اما در هنگام زندگی در آلمان همه چیز را پوشش خواهید داد.

بورسیه های شخصی

بسیاری از موسسات خصوصی وجود دارد که به دانشجویان خارجی با استعداد و ماهر در دانشگاه های آلمان بورسیه می دهند. 

غالباً این بورس های تحصیلی برای احترام به شخصیتی بسیار مورد احترام آلمانی اعطا می شود و جدا از اطمینان از بودجه شما برای تأمین هزینه تحصیل در آلمان ، هدف آنها ایجاد ارتباطات بین فرهنگی است.

در اینجا برخی از سازمان های خصوصی نامبرده میشوید که به دانشجویان بین المللی بورس می دهند.

تحقیقات جامعه ماکس پلانک

بورس تحصیلی بنیاد هاینریش بول

برنامه PhD بین المللی DKFZ

علاوه بر این ، بسیاری از دانشگاه ها بورس تحصیلی زیادی را برای دانشجویان بین المللی برای کمک به آنها و افزایش جذابیت آنها به اشتراک می گذارند.

 

همین حالا شروع کنید!

برای شروع مشاوره و تشکیل پرونده فقط کافی‌ست فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالی دارید؟

سئوالات متداول در همین صفحه را بخوانید، همچنین مشاوران ما منتظر تماس شما هستند.

۰۲۱-۲۸۴۲۴۴۱۳