مهاجرت به آلمان

کار در آلمان: گرفتن مجوز کار آلمان 2020-2021

آلمان یک گزینه عالی برای مهاجران است که به دنبال افزایش رشد شغلی هستند. در این مقاله نکات و اطلاعات مفیدی برای افرادی که مایل به کار و زندگی در آلمان هستند – جستجوی کار ، ویزا و اجازه اقامت ، بیمه و غیره – خواهید یافت.

شهروندان غیر آلمانی و غیر اتحادیه اروپا در صورت داشتن شرایط مناسب و معیارهای تعیین شده برای صلاحیت ، نیروی کار مناسبی در آلمان محسوب میشوند.

۰۲۱۲۸۴۲۴۴۱۳

آلمان از مهاجرانی که به عنوان یک ارزش برای اقتصاد و جمعیت آلمان تلقی می شوند ، استقبال می کند با وجود این ، دولت آلمان فقط در صورت داشتن اجازه اقامت به نیروی کار واجد شرایط ویزای کار را ارائه دهد.

 این مقاله در مورد اطلاعات مربوط به معیارها و قوانین اعمال شده در مورد خارجیانی که می خواهند بخشی از نیروی کار آلمان باشند ، میباشد.

طبق سایت jobtensor.com ، اقتصاد آلمان تقاضای زیادی برای متخصصان در مشاغل مختلف ، به ویژه در زمینه IT ، مهندسان ، بهداشت ، تحقیقات و موارد دیگر دارد.

اساتید دانشگاه ، دانشمندان ، محققان ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و سایر متخصصان غیر اتحادیه اروپا می توانند بر اساس قانون اقامت و قانون استخدام در آلمان به بازار کار دسترسی داشته باشند ، در حالی که اتباع اتحادیه اروپا مشمول قانون آزادی عمل اتحادیه اروپا هستند.

نیروی کار خارجی واجد شرایط در آلمان

گرفتن شغل در آلمان مستلزم داشتن اجازه کار است.اجازه کار به عنوان یک سند مجاز است که مجوز ورود به بازار کار آلمان را می دهد. در راه اخذ مجوز کار ، داشتن اجازه اقامت یک اجبار است .

 پیش از این ، مهاجران موظف به درخواست اجازه کار و اقامت در دو مقام مختلف بودند ، اما اخیراً این روش با تصویب بخشنامه مجوز اتحادیه اروپا ساده شده است.

بخشنامه مجوز واحد که شامل اجازه کار و اقامت است.داشتن یک مجوز قانونی ،اتباع غیر اتحادیه اروپا را مجاز به کار و اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا ، از جمله آلمان ، از طریق یک روش درخواست برای یک مرجع واحد می کند.

مجوز واحد برای دو دسته از اتباع خارجی اعمال می شود:

 • اتباع غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند برای کار و اقامت وارد آلمان شوند.
 • اتباع غیر اتحادیه اروپا که قبلاً در آلمان اقامت داشته اند و به مشاغل آلمان دسترسی دارند.

مجوزهای واحد موارد زیر را پوشش می دهد:

 • روش واحد درخواست برای کار و اقامت در آلمان ،
 • حقوق کارگران غیر اتحادیه اروپا ، برابر با شهروندان آلمانی.
 •  

نیروی خارجی طبقه بندی شده در آلمان

دسته های دارندگان مجوز کار در آلمان :

شهروندان خارجی اتحادیه اروپا ، سوئیس و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) ، یعنی از لیختن اشتاین ، نروژ یا ایسلند

در مورد این گروه خارجی ، برای زندگی و کار در آلمان ،اجازه اقامت یا کار لازم نیست. همراه داشتن گذرنامه یا شناسه معتبر هنگام انتقال به آلمان تنها شرط لازم برای ثبت نام در ثبت احوال (Einwohnermeldeamt) در شهر انتخاب شده است.

خارجی ها از استرالیا ، اسرائیل ، ژاپن ، کانادا ، جمهوری کره ، نیوزیلند یا ایالات متحده آمریکا

برای ورود به آلمان برای این گروه ویزا لازم نیست. هنوز هم ، آنها باید بلافاصله در مرجع ثبت نام خارجی برای اجازه اقامت ثبت نام کنند. این تنها دسته ای است که می تواند بدون ویزا وارد آلمان شود و قبل از استخدام اجازه اقامت و کار را بگیرد.

سایر اتباع غیر اتحادیه اروپا

در مورد این دسته ، داشتن ویزا برای ورود به آلمان مورد نیاز است.

 درخواست ویزا باید دقیق و مرتبط با هدف اقامت باشد. ویزای کوتاه اقامت را نمی توان به ویزای اقامت دائم تغییر داد ، بنابراین درخواست ویزای صحیح بسیار مهم است.

به محض ورود ، اتباع این گروه باید بلافاصله درخواست اقامت و اجازه کار دهند. با درخواست مجوز کار ، آنها باید شواهدی را نشان دهند که قبلاً توسط یک شرکت ، سازمان یا موسسه محلی استخدام شده اید.

دسته های اقامت و اجازه کار

قانون مهاجرت ، همچنین به عنوان “قانون اقامت” شناخته می شود که از سال 2005 فعال است. شامل : مزایا ، شرایط و قوانینی برای خارجیانی است که می خواهند برای اهداف مختلف در آلمان اقامت و پناهندگی بگیرند.

مهاجران از طریق این عمل ، علی رغم چشم انداز اشتغال به کار ، فرصت های گسترده ای دارند.

مقررات مهم در مورد اقامت مهاجران در آلمان عبارتند از:

 • ویزا ، خود نوعی اجازه اقامت است که اجازه اقامت فرد خارجی در آلمان را برای مدت معین توافق شده ،برای اقامت طولانی تر در آلمان ، به خارجی ها می توان اجازه اقامت موقت یا اجازه اقامت داد .
 • اتباع غیر اتحادیه اروپا که برای اولین بار وارد آلمان می شوند ، مجبور به داشتن ویزا به منظور اقامت (به عنوان مثال کار) هستند و پس از ورود آنها ، آنها باید اجازه اقامت موقت یا اجازه اقامت داشته باشند.
 • اجازه اقامت برای اسکان برای افرادی صادر می شود که از پنج سال گذشته اجازه اقامت موقت داشته اند و نشان داده اند که می توانند برخی از شرایط اضافی را برآورده کنند .
 • اجازه اقامت در اسکان بیشتر توسط نیروی کار واجد شرایط و دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا گرفته می شود .

قانون اقامت همچنین تشخیص می دهد که اجازه اقامت طولانی مدت با اجازه اقامت قابل مقایسه است.

ورود و اقامت در آلمان با اهداف مختلف ، یک مهاجر باید یکی از این عناوین اقامت زیر را داشته باشد:

 • طبق ویزا 
 • اجازه اقامت موقت 
 • کارت آبی اتحادیه اروپا 
 • اجازه اسکان 
 • اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا

درخواست مجوز واحد

شرایط و صلاحیت متقاضی است که تعیین می کند کدام عنوان اقامت ، اجازه کار در آلمان را به وی می دهند:

چشم انداز استخدام برای اساتید در آلمان

با داشتن یک مدرک شناخته شده دانشگاهی در آلمان یا داشتن مدرکی که با مدارک دانشگاهی در آلمان مطابقت دارد میتوانید برای کارت آبی آلمان درخواست دهید.

متقاضی با داشتن کارت آبی اتحادیه اروپا باید ثابت کند که در یک رشته مرتبط با مدارک تحصیلی خود دارای قرارداد کاری در آلمان است. علاوه بر این ، حقوق سالانه قرارداد کارگر باید حداقل 48.800 یورو باشد.

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا پس از 33 ماه واجد شرایط دریافت اجازه اقامت دائم هستند ، سپس در صورت اثبات الزامات زبان B1 ، این اجازه اقامت را می توان زودتر ، تنها پس از 21 ماه دریافت کرد.

افرادی در این گروه که از قرارداد کاری برخوردار نیستند ، نمی توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهند ، اما می توانند در مدت 6 ماه به آلمان نقل مکان کنند و به دنبال کار باشند.

(ویزای جستجوی کار) آنها فقط پس از دریافت قرارداد کاری می توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنند. اگر اعتبار ویزا بیش از حد باشد ، متقاضی کارت آبی اتحادیه اروپا می تواند تا زمان ادامه درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا ، در آلمان بماند.

فارغ التحصیلان غیر اتحادیه اروپا از دانشگاه های آلمان

فارغ التحصیلان غیر اتحادیه اروپا ، دانشجویان به اصطلاح بین المللی در آلمان ، که تحصیلات خود را در آلمان به پایان رسانده اند ، به همین ترتیب واجد شرایط استخدام قانونی در این کشور هستند.

 آنها می توانند برای مقاصد کاریابی در اداره ملی خارجی ها برای اجازه اقامت درخواست دهند. این در صورتی اعمال می شود که نامزد این گروه هنوز قرارداد کاری در آلمان نداشته باشد ، در حالی که اعتبار اجازه اقامت برای اهداف کاریابی 18 ماه است.

 هنگامی که به داوطلب قرارداد کاری اعطا شد ، به یک دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا تبدیل می شود ، اما شغل داده شده باید مربوط به صلاحیت آن باشد.

اتباع غیر اتحادیه اروپا دارای شرایط حرفه ای

اتباع غیر اتحادیه اروپا که دارای شرایط حرفه ای هستند نیز مجاز به درخواست اقامت و اجازه کار در آلمان هستند.

متقاضیان این گروه تنها در صورتی می توانند درخواست اجازه اقامت و کار داشته باشند که صلاحیت آنها توسط دولت فدرال ،خوب شناخته شود ، فقط در صورتی که بتوانند یک قرارداد کاری صحیح مربوط به شرایط خود را اعطا نمایند.

 در صورت نداشتن صلاحیت شناخته شده ، ممکن است مرجع تشخیص صلاحیت از داوطلب بخواهد دوره های آموزشی یا عملی دیگری را در آلمان طی کند تا به یک متقاضی واجد شرایط اقامت و اجازه کار تبدیل شود.

 در چنین شرایطی ، داوطلب واجد شرایط نیاز به اجازه اقامت محدود به منظور تبدیل شدن به یک اقامت واجد شرایط و یک دارنده اجازه کار است. داوطلب باید قبل از سفر در آلمان با استفاده از اطلاعات موجود در پورتال آنلاین Recognition Finder ، برای احراز صلاحیت اقدام کند.

اتباع غیر اتحادیه اروپا به دنبال تحصیلات حرفه ای و کار در آلمان

اتباع غیر اتحادیه اروپا که می خواهند برای تحصیلات حرفه ای در آلمان اقامت داشته باشند واجد شرایط هستند. 

معیارهای اعمال شده برای این گروه اخذ مجوز از آژانس استخدام فدرال است.

 هنگامی که داوطلب آموزش را به پایان برد ، واجد شرایط اجازه اقامت می شود که اداره خارجه مجوز اقامت در آلمان را تا 1 سال تحت اهداف کاریابی صادر می کند. به محض اینکه داوطلب در یک زمینه مرتبط با صلاحیت خود به قرارداد کار برسد ، واجد شرایط درخواست مجوز کار مناسب می شود.

درخواست ویزای آلمان

متقاضیان غیر اتحادیه اروپا برای ورود ، کار و اقامت در آلمان نیاز به ویزا دارند. ویزا مطابق مقررات مربوط به اجازه اقامت و کار مانند: اقامت موقت ، کارت آبی اتحادیه اروپا ، اجازه اقامت دائم یا اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا صادر می شود.

یافتن شغل در آلمان

فناوری امروز این فرصت را به ما می دهد تا به اطلاعات گسترده ، از جمله فرصت های شغلی در سراسر جهان دسترسی پیدا کنیم. علاوه بر این ، اطلاعات زیادی نیز برای مشاغل خاص در دسترس است که تا حد زیادی به صلاحیت افراد مربوط می شود.

جستجوی کاردر آلمان

برای بدست آوردن شغل در آلمان دو گزینه وجود دارد :

گرفتن قرارداد کار قبل از عزیمت به آلمان یا هنگام ورود. جستجوی آنلاین از جمله فرصت های مهم برای یافتن کار است.

کانال های آنلاین متنوعی با اطلاعات گسترده در مورد فرصت های شغلی در آلمان وجود دارد.

موسسات دولتی وجود دارد که فرصت های شغلی را ارسال می کنند:

 • آژانس استخدام فدرال
 • یورو
 • هیولا
 • درگاه های محلی شغلی

مراحل درخواست شغل

هنگامی که شغل مورد نظر خود را در آلمان انتخاب کردید ، باید آماده شوید تا درخواست دهید. شرکتهای آلمانی ممکن است از شما بخواهند که درخواست کار را در یک نسخه چاپی از طریق پست ارسال کنید.

 با این حال ، روندهای جدید در حال تغییر است و به همین دلیل بسیاری از برنامه های شغلی در آلمان بصورت آنلاین انجام می شود. در چنین شرایطی ، اپلیکیشن یا فرم درخواست باید در یک فرم PDF و همراه با اسناد ضمیمه شده ارائه شود.

در هر صورت ، اسناد مورد نیاز برای درخواست شغل در آلمان عبارتند از:

 • کاور لتر

کاور لتر نامه ای است که به کارفرما کمک می کند تمام تحصیلات رسمی و غیررسمی و تجربه گذشته شما را در یک یا دو صفحه ببیند و اینکه چگونه آنها می توانند با شغل مورد نظر شما ارتباط برقرار کنند .

 این نامه ابتدا توسط کارفرما خوانده می شود و در صورت ارائه صحیح ، آن را ترغیب می کند تا سایر اسناد درخواست را بررسی کند.

 گاهی اوقات یک نامه بد می تواند فرصت شما برای استخدام را از بین ببرد.

موسسه جی سی آی در خدمت شماست تا راه های نوشتن کاور لتر را به صورت صحیح نشان دهد .
 • رزومه (CV)

Curriculum Vita (CV) سندی است که اطلاعات مفصلی در مورد تحصیلات ، آموزش ، تجربه کاری گذشته ، داده های شخصی و مهارت های خاص شما ارائه می دهد. کارفرمایان اتحادیه اروپا معمولاً به فرم استاندارد CV معروف به Europass CV نیاز دارند. 

اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات مورد نیاز در این قالب را به صورت واقعی و صحیح به روز کرده و پر کنید. همچنین فرصتی برای پر کردن آنلاین CV Europass وجود دارد که کلیه دستورالعمل ها و نمونه های لازم را ارائه می دهد.

 • تحصیلات

به عنوان یک متقاضی ، باید تمام اطلاعات تحصیلات خود را ارائه دهید. این اطلاعات مدارک مدارس ، مدرک دانشگاهی و نمرات ، آموزش حرفه ای و سایر فعالیت های آموزشی را در بر می گیرد.

 همه این اطلاعات همچنین باید اسناد اثبات کننده داشته باشد تا صریح تلقی شود.

 به همین ترتیب ، اطمینان حاصل کنید که این اطلاعات را به ترتیب زمانی جدا کرده و آموزش رسمی ، غیر رسمی و حرفه ای را جدا کنید.

 • مهارت های کامپیوتری

شما باید صلاحیت کامپیوتر را بیان کنید که مخصوصاً اگر هر یک از آنها مربوط به شغل شما باشد که در شرف انجام آن هستید.

 • توانایی های زبانی

شما باید اطلاعات مربوط به صلاحیت های زبان را با ذکر تمام زبانهایی که قادر به درک ، صحبت و نوشتن آنها هستید ، ارائه دهید.

 • مهارت ها و استعدادهای دیگر

اگر مهارت های بین فردی خود را بیان کنید که می تواند شامل: ارتباط کلامی و غیرکلامی ، گوش دادن ، مذاکره ، تصمیم گیری ، حل مسئله و موارد دیگر باشد ، درخواست شما تکمیل می شود. همچنین ، اگر استعداد خاصی دارید ، حتی اگر به طور مستقیم به شغل ارتباطی نداشته باشد ، ارائه آن می تواند برنامه شما را از سایر برنامه ها جالب و منحصر به فرد کند.

 • گواهینامه ها

بخش مهمی از برنامه اثبات تحصیلات شما است ، از جمله رسمی ، غیر رسمی و حرفه ای. برای اینکه برنامه به درستی مورد بررسی و صراحت قرار گیرد ، گواهینامه هایی که ارائه می دهید باید مطابق با اطلاعات ارائه شده در قسمت های دیگر برنامه باشد.

 • شرکت در مصاحبه شغلی در آلمان

در صورت انتخاب از بین سایر متقاضیان ، شرکتی که برای استخدام درخواست کرده اید از شما برای شرکت در مصاحبه شغلی دعوت می کند. 

مصاحبه شغلی یک جلسه رسمی با نمایندگان شرکت است ، به طور معمول افسر منابع انسانی ، گاهی اوقات یک پانل مصاحبه ، برای صحبت در مورد اطلاعاتی که شما در مورد برنامه خود ارائه داده اید از شما دعوت به عمل می آورند.

شرکت ها معمولاً از داوطلبان می خواهند به مراکز شرکت مراجعه کنند و مستقیماً درباره تحصیلات ، تجربه کاری ، مهارت ها ، استعدادها و موارد دیگر بحث کنند.

مصاحبه شغلی زمان مناسب شما برای تأثیرگذاری بر کارفرمای آینده خود است که شما سرمایه خوبی برای شرکت ایجاد می کنید. استفاده از لباس و مدل موی مناسب را در نظر داشته باشید و به موقع مصاحبه کنید.

با دقت به سوالات مطرح شده گوش دهید و وقت خود را صرف فرموله کردن پاسخ خود کنید. از طریق سوالات متداول مصاحبه شغلی خود را برای مصاحبه آماده کنید.

به طور معمول شرکت های آلمانی هزینه مصاحبه متقاضی را پرداخت می کنند. در صورت عدم حضور فیزیکی در جلسه مصاحبه به دلیل حضور در کشور خود ، باید زودتر با این شرکت نامه نگاری کنید تا به یک تماس تلفنی یا مصاحبه مجازی نیاز داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که توضیحی واقع بینانه درباره توانایی شما در حضور فیزیکی مصاحبه و دلیل نیاز به مصاحبه آنلاین ارائه دهید. در صورتی که آن شرکت به هر حال به حضور فیزیکی شما نیاز داشته باشد ، از شرکت بپرسید که آیا شما یا شرکت هزینه سفر و اقامت مصاحبه را تأمین می کنید؟

در هر صورت ، هنگامی که در مصاحبه شرکت کردید ، برای شرکت بسیار چشمگیر است اگر نامه ای برای تشکر از فرصت ارائه شده برای شرکت در مصاحبه بنویسید. در این نامه ، بحثهای اصلی انجام شده در حین مصاحبه را مجدداً تأیید کنید تا یادآوری کنید که چرا بهترین نامزد را برای این هستید.

 • وقتی استخدام شدید

هنگامی که در مصاحبه شرکت کردید ، شرکت فقط در چند روز به شما اطلاع می دهد که آیا برای شغل مورد نظر خود انتخاب شده اید یا نه. اگر برای موقعیت شغلی استخدام شوید ، شرکت در کوتاه مدت قرارداد کار را به شما ارائه می دهد.

قرارداد کار توسط شرکت به عنوان یک سند قانونی استخدام شما ارائه می شود ، که توافق شما به عنوان کارمند و شرکت به عنوان کارفرما برای همکاری در شرایط و ضوابط قرارداد را اثبات می کند.

 قراردادها عمدتاً به صورت نوشتاری است و برای معتبر بودن باید توسط هر دو طرف ، شما و شرکت امضا شود. قبل از امضای آن ، اطمینان حاصل کنید که با همه موارد آنها موافق هستید ، تمام مفاد قرارداد را به دقت بخوانید.

همین حالا شروع کنید!

برای شروع مشاوره و تشکیل پرونده فقط کافی‌ست فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالی دارید؟

سئوالات متداول در همین صفحه را بخوانید، همچنین مشاوران ما منتظر تماس شما هستند.

۰۲۱-۲۸۴۲۴۴۱۳